Svētdien, 21. aprīlī, Ukrainā noslēdzās otrā prezidenta vēlēšanu kārta, kurā pārliecinoši uzvarēja komiķis Volodimirs Zelenskis. Eksperti uzskata, ka viena no viņa panākumu atslēgām bija izdomāta prezidenta lomas spēlēšana seriālā «Tautas kalps». Kas īsti ir šis seriāls un kā tieši tas Zelenskim ir palīdzējis? Vai seriāli ir veiksmīgs instruments politiskā atbalsta panākšanai?
Kas ir «Tautas kalps»?
Seriāla darbība norisinās mūsdienu Ukrainā. Stāsta centrā ir no vienkāršām aprindām nākošs vēstures skolotājs – Vasiļs Petrovičs Holodborodko, kurš pavisam negaidīti iegūst Ukrainas prezidenta krēslu. Pavisam negaidīti tāpēc, ka viņš pēc mācību stundas izplūst asā kritikā pret Ukrainā pastāvošo korupciju un viņa «uzstāšanos» ieraksta viens no skolniekiem. Pēc tam viņš šo video augšupielādē internetā, un tas iegūst ārkārtīgi plašu rezonansi. Tālāk jau uz minētā video pamata Holodborodko tiek pierunāts pieteikt kandidatūru vēlēšanās. Savukārt, lai iegūtu dalībai naudu, viņa skolnieki internetā sāk īpašu crowdfunding kampaņu.
Pats seriāls principā ir stāsts par to, kā nesamaitāts, jauns politiķis sāk cīņu pret Ukrainā ārkārtīgi iesakņojušos korumpētības sistēmu un gūst ievērojamus panākumus. Viņš piedzīvo izaicinājumus, kuri ir «sasmērējuši» viņa priekšgājējus, un risina tos ārkārtīgi eleganti un stratēģiski gudri. Piemēram, Holodborodko un viņa komanda piekrīt ņemt kukuļus no Ukrainas sistēmas smailē esošajiem oligarhiem, taču tā vietā, lai ieliktu naudu savās kabatās, tā tiek investēta valsts ekonomiskajai attīstībai. Seriāls arī interesanti parāda korupcijas shēmu atklāšanas procesus. Galu galā – lai pret šo problēmu cīnītos, ir jāzina, kā tieši tā darbojas.