Pēdējo desmit gadu laikā visi pasākumi Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā virzīti uz to, lai tādi gadījumi, kas konstatēti tā sauktajā Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā, vairs nevarētu atkārtoties, intervijā aģentūrai LETA sacīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.
Ābols: pēdējos gados Bērnu slimnīcā veikti dažādi pasākumi krāpniecisku gadījumu novēršanai (1)
Viņš norādīja, ka, izlasot virsrakstus par šo lietu, nav priecīgs, jo tas radot ne pārāk labas asociācijas. "Pagājuši desmit gadi, bet šis process joprojām notiek, un, kaut arī slimnīca atzīta par cietušo, reputācijai tas par labu nenāk.
Taču te laikam ir kā teicienā - vai tu zagi vai tevi apzaga, nav svarīgi, ar zādzību saistīts biji," pauda Ābols.
Pēc viņa paustā, pēdējo desmit gadu laikā viss, kas saistīts ar iepirkuma procedūrām, labu pārvaldības praksi un risku izvērtējumu, ir apzināti veidots tā, lai šāda veida gadījumi neatkārtotos.
Jau ziņots, ka tā dēvētajā Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā uz apsūdzēto sola tiesā sēdušies Bērnu slimnīcas bijušais valdes loceklis un Iepirkumu komisijas vadītājs Arnis Kramzaks, kādreizējais Bērnu slimnīcas saimniecības direktors Aivars Lisenko, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) inspektors Juris Šmits, SIA "Projektu vadības un attīstības birojs" valdes loceklis Raitis Muižnieks, kā arī privātpersonas Aleksandrs Kreicers, Sergejs Kravcovs, Georgijs Pimenovs un Mikhails Kreistsars.
Kramzakam un Lisenko apsūdzības celtas par krāpšanas mēģinājumu, kā arī par kukuļņemšanu. Šmits apsūdzēts par kukuļņemšanu, savukārt Pimenovs un Kreistsars - par kukuļdošanu.
Tikmēr Kreicers apsūdzēts par krāpšanas mēģinājuma atbalstīšanu, kā arī par kukuļdošanu. Muižnieks apsūdzēts par krāpšanas mēģinājuma atbalstīšanu, kā arī par kukuļņemšanu. Savukārt Kravcovam apsūdzība celta par krāpšanu.
Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietu pēc būtības pirmās instances tiesa sāka skatīt 2013.gada 5.februārī. Patlaban lietā turpinās tiesu debates.
No apsūdzības izriet, ka tā laika Bērnu slimnīcas valdes loceklis un Iepirkumu komisijas vadītājs Kramzaks pierunājis būvuzņēmējus mākslīgi sadārdzināt dažādiem iepirkumu konkursiem iesniegto pieteikumu izmaksu tāmes, lai tās joprojām būtu atzīstamas par finansiāli izdevīgākajām un uzvarētu konkursā.
Lietā ir vairākas epizodes. Saskaņā ar apsūdzību izkrāptās summas svārstījušās no dažiem simtiem līdz vairākiem desmitiem tūkstošu latu. Uzņēmumu kontos ieskaitītā nauda pēc tam dažādi dalīta.
No lietas materiāliem izriet, ka vienā gadījumā bijis paredzēts mākslīga sadārdzinājuma ceļā izkrāptos 16 789 eiro caur vairāku uzņēmumu kontiem pārskaitīt Tautas partijai, taču nav pierādījumu, kas apstiprinātu, ka nauda galu galā sasniegusi adresātu.
Kriminālprocesā par cietušo atzīta ne tikai Bērnu slimnīca, bet arī Bērnu slimnīcas fonds. Slimnīca pieteikusi 104 424 eiro materiālā un 14 228 eiro morālā kaitējuma kompensāciju, bet fonds - 11 183 eiro materiālā kaitējuma kompensāciju.