Balcers piebilda, ka bankas sākušas domāt, vai ir racionāli piedalīties esošajā studentu kreditēšanas sistēmā. "Krītot pieprasījumam, kādā brīdī vairs nav racionāli piedalīties. Sistēmas uzlabošanai būtu jādomā par lielāku procesa digitalizāciju, lai studiju vai studējošā kredītu varētu noformēt attālināti. Tāpat patlaban izsolē tiek izvēlēta viena banka, kas izsniedz šos kredītus. Varbūt jārīko tādas izsoles, lai šos kredītus var izsniegt vairākas bankas," sacīja Balcers.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis uzsvēra, ka augstākā izglītība joprojām darbojas postpadomiskā sistēmā nevis tirgus ekonomikā. "Jāsaprot, ka visas augstskolas konkurē globāli. Budžeta vietu skaits noteiktās programmās nemainās gadu no gada, taču neatbilstība pret darba tirgu jau ir kritiska, tādējādi paši bremzējam sistēmas attīstību. Studiju virziena izvēlē daudz lielāka lemšana jāpiešķir pašiem studentiem un to ģimenēm, bet politikas veidotājiem jābūt konsultatīvam orgānam," sacīja Rostovskis.
Ašeradens piebilda, ka patlaban studijas bieži vien atražo to pašu, ko pirms daudziem gadiem un universitātes studentam nedod pietiekami daudz zināšanu, lai tas pārceltos uz nākamo produktivitātes līmeni. Arī Muižniece un Širina piekrita, ka nevar tikai kreditēt studējošos un nenovirzīt tos uz valsts tautsaimniecībā svarīgām jomām, tāpēc ir jāskatās, pēc kādiem kritērijiem piešķir budžeta vietas - vai pēc vēsturiskiem kritērijiem, vai tur, kur tautsaimniecībai svarīgāk.
Danevičs sacīja, ka studiju un studējošā kredīts ir arī uzticēšanās jautājums un nobriedušā sabiedrībā pats students ir sava kredīta garants, kuram nav vajadzīgs galvotājs.
Širina piebilda, ka sistēmas uzlabošanai nepieciešams mainīt gan kredīta piešķiršanas ātrumu, gan tā griestus. Tāpat būtu jāmaina kredīta atmaksas nosacījumi, piemēram, bakalaurs varētu nesākt atmaksāt kredītu uzreiz pēc bakalaura grāda iegūšanas, ja vēl vēlas studēt un iegūt maģistra grādu. Tāpat kredīta piešķiršanas nosacījumos būtu nepieciešams atļaut studentam mainīt studiju programmas pirmajā kursā, norādīja Širina.
"Tad, ja galvojums tiktu aizstāts ar "Altum" portfeļgarantiju, tas ļautu nodrošināt ātru procesu un ar maziem resursiem varētu panākt lielāku efektu. Tāpat procesam būtu jābūt maksimāli digitalizētam, attālinātam un jādod studentam iespēja izvēlēties banku. Tas veicinātu konkurenci starp bankām, arī kredītu pieejamību," piebilda Balcers.