Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) likumā, kas paredz iespēju šā gada 1.oktobrī virzīt apstiprināšanai jaunu FKTK padomi.
Saeima konceptuāli atbalsta grozījumus, kas ļautu šogad mainīt FKTK padomi
Likumprojektu atbalstīja 56 deputāti, bet pret balsoja 31 parlamentārietis.
Iepriekš vairākiem deputātiem bija iebildumi pret šiem grozījumiem, un atsevišķi parlamentārieši plāno iesniegt priekšlikumus uz otro lasījumu, lai pilnveidotu grozījumus. Priekšlikums likumprojektam var iesniegt līdz 17.maijam.
Arī šodien debatēs galvenokārt opozīcijas pārstāvji kritizēja šo likumprojektu. Bijušais premjers Māris Kučinskis (ZZS) pauda, ka dažas no piedāvātajām izmaiņām ir absurdas. Proti, pēc desmit deputātu pieprasījumu FKTK vadītājs varēs "ik pa mēnesim nokļūt uz izbalsošanas sola", pauda Kučinskis, piebilstot, ka tas ir pretrunā ar vēlmi pēc neatkarīgas, respektablas un kontrolēt spējīgas FKTK.
Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S) pauda bažas, ka līdz ar šīm likuma izmainām FKTK tiks politizēts, bet pašreizējais FKTK vadītājs Pēters Putniņš tiks atlaists teju trīs gadus pirms termiņa beigām. Pēc deputāta domām, pieņemot šos grozījumus, FKTK tiks vājināts un tā autonomija samazināsies.
Tikmēr Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (AP) akcentēja, ka ir nepieciešams "savest kārtībā Latvijas finanšu sektora uzraudzību un finanšu sektoru". Viņš norādīja, ka komisija plaši diskutēja par šīm izmaiņām un nolēma atbalstīt likumprojektu.
Šīs izmaiņas ir daļa no Ministru prezidenta izsludinātā nozares "kapitālā remonta" un paredz nozīmīgas pārmaiņas finanšu sektoru uzaugošajās iestādēs.
Grozījumi paredz mainīt FKTK padomes priekšsēdētāja un padomes locekļu nominēšanas un iecelšanas kārtību, nosaka termiņa ierobežojumu padomes locekļiem, kā arī nosaka, ka FKTK amatpersonas un darbinieki nav atbildīgi par tiesisku lēmumu radītajām sekām, kas radušās finanšu un kapitāla tirgus dalībniekiem un trešajām personām. Grozījumi nosaka, ka visus padomes locekļus turpmāk amatā iecels Saeima pēc Ministru kabineta ieteikuma. Uz padomes locekļa amatu Ministru kabinets izsludinās atklātu konkursu, paredzot pretendentu pieteikšanās nosacījumus un kārtību, kā arī pretendentu atlases un vērtēšanas kārtību.
Līdz ar to jauna FKTK padome tiks izraudzīta līdz šā gada 1.oktobrim.
Savukārt FKTK priekšsēdētājs Putniņš ir paudis, ka FKTK padomes nomaiņa un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta (Kontroles dienesta) nosaukuma maiņa uz Finanšu izlūkošanas dienestu nav nekāds finanšu sektora "kapitālais remonts". Tāpat viņš piebilda, ka "kapitālā remonta" iniciatīvas lozungs bija stiprināt FKTK padomes politisko neatkarību, taču kā iespējams stiprināt politisko neatkarību, ja FKTK padomes locekļi tikšot iecelti politiski.