Tikmēr 5% turīgāko iedzīvotāju jeb valsts eliti veido lielākoties baltādainie iedzīvotāji, skaidro Keiptaunas Universitātes ekonomikas profesors Marijs Leibrants.
Leibrants veicis plašu pētījumu – laika periodā no 2008. līdz 2017.gadam viņš un viņa kolēģi sekoja līdzi un pēc tam analizēja aptuveni 30 000 dienvidāfrikāņu sociālo progresu.
“Labākais pierādījums tam, ka valsts ir uz pareizā ceļa, nav sabiedrība bez nevienlīdzības. Tā ir sabiedrība ar sarūkošu nevienlīdzību un pieaugošu vidusšķiru,” norāda eksperts.
Saskaņā ar Leibranta aplēsēm vidusšķira Dienvidāfrikā ir maza – tai pieskaitāms vien katrs piektais valsts iedzīvotājs.
Kopš 2008.gada vidusšķira valstī faktiski nav palielinājusies.
“Attēls, ko mēs iegūstam no statistikas ir tāds, ka mēs neesam bijuši pārāk veiksmīgi reformu īstenošanā. Tas turpina sadrumstalot valsti,” uzsver eksperts.
Tā vien šķiet, ka nevienlīdzība tiek pārmantota no paaudzes paaudzē.
“Tas ir dziļi iesakņojies fenomens, kas nemainās pārāk ātri, jo tas ir rezultāts tam, kā ir saistīta pati sabiedrība,” norāda Leibrants.
Eksperts pauž viedokli, ka vienīgā iespēja kā Dienvidāfrikai virzīties uz priekšu, ir atzīt esošās problēmas un atzīt to nekavējoties, un visai sabiedrībai kopā sākt šo problēmu risināšanu.
“Situācija ir tāda, ka šī nevienlīdzība ir cilvēku ikdienas dzīve. Ja mēs mēģināsim plaukt kopā, tad mums tas vispirms ir jāsaprot,” uzsver Leibrants.
Tiek norādīts, ka Dienvidāfrikas bagātību sadalījums un ienākumu nevienlīdzība ir galvenie faktori, kas var apdraudēt demokrātiskās vērtības. Lai mainītu nevienlīdzību valstī, valdības komitejai radās ideja izveidot “bagātnieku nodokli”. Eksperti norāda, ka šāds nodoklis varētu labvēlīgi ietekmēt ekonomiku, taču sociālās attiecības tas diez vai mainīs.
Trešdien Dienvidāfrikā notika parlamenta vēlēšanas, kuru rezultātos varētu būt redzamas jaunas vēsmas. Manana norāda, ka “cilvēki ir noguruši iet un balsot, un pārmaiņu vietā redzēt visu to pašu jau 25 gadu garumā. Tomēr cilvēku neapmierinātība varētu kaut ko mainīt un beidzot vēlēšanas varētu kaut ko ietekmēt,” noslēdz Manana.