“Protams, ka pieaugot pieprasījumam, cenas arī pieaug. Patērētāji maksā, lai ziedu audzētājam nosegtu visas ar konkrētā puķu pušķa saistītās izmaksas, un par to, ka ziedi izskatās lieliski. Ziedu audzētāji strādā visu cauru gadu, lai vienmēr, un uz visiem svētkiem būtu pieejams plašs ziedu sortiments,” skaidro Dramonds.
Dramonds piebilst, ka ziedu cenā tiek iekļautas arī vairākas citas izmaksas, par ko patērētāji neaizdomājas. Piemēram, lai veiksmīgi nodrošinātu ziedu eksportu, nepieciešams īrēt papildus telpas, jāmaksā par degvielu, ko patērē kravas automašīnas, kam, savukārt, jāmeklē atbilstošas piekabes, kā arī par ziedu transportēšanu jāmaksā arī aviosabiedrībām. Daudzi ražotāji nosaka atsevišķu nodokli – piemēram, no Kolumbijas pilsētas Bogotas eksportētās rozes tiek apliktas ar nodokli – 15 centi (aptuveni 13,5 eiro centi) par katru puķi.
Ziedu audzētājiem rūpīgi jāplāno katras ziedu kravas eksporta ceļš, lai ziedi pa ceļam nesabojātos.
Hans Larsens ir ziedu audzētājs Viskonsīnas štatā, kurš šajā biznesā strādā kopš 1975. gada. Viņš norāda, ka lielākais izaicinājums šajā darbības jomā ir laiks.
“Tas vienmēr trūkst. Starp sēšanu, stādīšanu, audzēšanu un pārdošanu vēl ir jāpaspēj veikt grāmatvedība. Ziedu audzētājs faktiski strādā piecu cilvēku darbu par viena cilvēka algu, kas nav pārāk liela. Arī ziedu pasaulē ir modes kliedzieni, jo patērētāji ir ļoti kaprīzi. Vienā brīdī populāras var būt dālijas, citā brīdī – kādas citas puķes. Tas arī ļoti daudz ko ietekmē,” pauž Larsens.
Ļoti daudzi cilvēki, ienākot ziedu tirdzniecības vietā, aiziet prom, jo uzskata, ka puķu cena ir pārāk augsta. Eksperti un ziedu audzētāji uzskata, ka cilvēkiem beidzot ir jāsāk saprast, ka puķu audzēšana un to ceļš līdz tirdzniecības vietai ir ļoti dārgs process, kas prasa ieguldījumus. Tādēļ arī cena ir atbilstoša paveiktajam darbam un veiktajiem ieguldījumiem.
“Kad uzzini to neticamo ceļu, kādu puķes veic no audzētāja līdz tirdzniecības vietai, ziedi iegūst pavisam citu vērtību. Katrs zieds ir pabijis neskaitāmās rokās, iespējams, ka pat ceļojis caur daudzām valstīm, dzirdējis vairākas valodas... Tas ir ļoti sarežģīts process,” uzsver eksperte Eimija Stjuarte.