“Vispirms es teiktu, ka, iespējams, visi kultu līderi ir narcistiski, turklāt šis narcisms ir ļoti izteikts un traumatisks. Šī īpašība ļoti spēcīgi ietekmē to, kāda izveidojas kultā iesaistīto sekotāju grupa,” skaidroja Kalifornijas universitātes profesors un kultu pētnieks Janja Laličs.
Traumatiskais narcisisms nav tāds, kā narcisisms, piemēram, filmu zvaigznei, kura dievina sevi un “barojas” no apkārtējo uzmanības un apbrīnas. Traumatiskajam narcisismam ir ļoti kaitīga ietekme uz citiem.
Labs traumatiskā narcisisma piemērs praksē ir vērojams seksa kultā “NXIVM”, kas pievilināja un paverdzināja sievietes, uzdodoties kā pašpalīdzības grupa. Kulta līderis un dibinātājs Kīts Raniērs (Keith Raniere) šomēnes stāsies tiesas priekšā Ņujorkā par sekstirdzniecību un citiem noziegumiem.
2017. gadā izdevumā “The New York Times” tika detalizēti parādīts, kā “NXIVM” locekles tika apzīmogotas ar Raniēra simbolu, kas ietvēra viņa iniciāļus, un spiestas ievērot necilvēciskas diētas, lai viņas fiziski nespētu viņam pretoties. Kulta bijušās dalībnieces arī stāstīja, ka viņas bija spiestas stāties seksuālos sakaros ar Raniēru.
Kā kultu līderi spēj pārliecināt savus sekotājus, iesaistīties tāda veida situācijās un darbībās? Lielākā daļa līderu ir ārkārtīgi harizmātiski. Tomēr, kā skaidroja Laličs, harisma eksistē vērotāja acīs. Ne visi to uztver vienādi. Tieši tāpēc, redzot, piemēram, Čārlza Mensona fotogrāfijas, lielākā daļa no mums samulst, jo nespēj ieraudzīt to valdzinošo harismu, kam pakļāvās dučiem cilvēku.