ASV un Irānas attiecībās jau atkal ir jūtami pieaudzis saspīlējums un Tuvajos Austrumos ir palielināta ASV militārā klātbūtne. Vai mēs varam sagaidīt jaunu karu?
Kas ir JCPOA un kas ir noticis pēdējās dienās?
Lai gan Irānas jautājums ir jau mūžsena tēma gan Tuvo Austrumu, gan arī pasaules politikā, tomēr pēdējā mēneša laikā ir bijis iespējams novērot pieaugošu saspīlējumu Teherānas attiecībās ar tās lielo starptautisko pretinieku – Amerikas Savienotajām Valstīm.
Jāatceras, ka vēl pagājušogad, 2018. gada 8. maijā ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par ASV izstāšanos no Kopīgā visaptverošā rīcības plāna (JCPOA) jeb «kodolvienošanās». Nezinātājam – JCPOA ir starptautiskais līgums, kurš regulē Irānas kodolambīcijas. Paskaidrošu – līguma ietvaros ir ietverti nosacījumi, kurus Irānai ir nepieciešams ievērot, lai ierobežotu tās iespēju iegūt kodolieročus.
Jautāsiet, kādēļ Irānai kam tādam piekrist? Lieta tāda, ka minētās valsts ekonomika jau ilgstoši ir cietusi no ekonomiskām sankcijām un minētā vienošanās ietver iespēju Teherānai piekļūt globālajai pasaules ekonomikai. Tas savukārt paver gan iespējas pārdot naftas (un citus) resursus globālajos tirgos, gan investīciju piesaistes iespējas un citus ekonomiskus labumus. Principā iespēju tās ekonomikai attīstīties bez ārējiem ierobežojumiem.
Loģiski, ka ASV izstāšanās no «kodolvienošanās» izraisīja asu Teherānā esošā režīma kritiku un diplomātiski lika draudēt, ka Irāna no vienošanās arī izstāties nekautrēsies. Tiesa, nekautrēsies tad, ja pašreizējās situācijas ietvaros tās ekonomiskās vēlmes netiks nodrošinātas. Galu galā iemesls, kāpēc tā piekrita atteikties no mēģinājumiem kodolbruņoties, bija tieši vēlme iegūt ekonomiskus ieguvumus.