Kad cilvēks viesojas Čehijas galvaspilsētā Prāgā, tad viņam, vai plīst tur vai lūst, ir jāizdara trīs lietas: jāiemalko kārtīgs čehu pilzners, jāpagaršo gulašs ar knēdeļiem un “jāsatiek” Francs Kafka. Runājot par pēdējo, man diženā 20. gadsimta modernisma rakstnieka “rēga” meklējumi sākās pie viņa dzimtā nama, bet beidzās – pie kapa.
Augstākminētās trīs lietas bija arī mans galvenais ceļojuma mērķis, pirms devos uz Prāgu, un lieki teikt, ka vilties es sev neliku. Pēc tam, kad veiksmīgi biju “iečekojies” hostelī “Franz Kafka”, kas atrodas akurāt blakus Kafkas dzimtajam namam pašā Prāgas centrā, devos iestiprināties kādā pilsētas centra kafejnīcā. Savā provinciāļa naivumā, protams, nekur nebiju rezervējis galdiņu, jo ne prātā nenāca, ka tikt pie brīvas vietas Prāgas centrā, lai iedzertu vienu “hlaģinku” (lielais kauss pilznera) un pamielotos ar izslavēto gulašu un knēdeļiem, ir neiespējami. Ja tev liekas, ka Vecrīgā čum un mudž no tūristiem, tad aizbrauc uz Prāgu. Salīdzinājumā ar to Vecrīga ir izmirusi kā Černobiļas reaktora teritorija.
FOTO: FRANCA KAFKAS KAPS JAUNAJĀ EBREJU KAPSĒTĀ PRĀGĀ
Ar lišķīgu lauzīšanos čehu valodā, roku plātīšanu un apjukušu tūrista skatienu izcīnījis vietiņu uz ķeblīša gandrīz vai tualetē, es beidzot nodevos kārtīgām vēdera dzīrēm un ielocīju iekšā milzu porciju gulaša, knēdeļu un svaigu sīpolu, kam virsū, zināma lieta, tika uzlietas pāris “hlaģinkas”. Drīz pēc tam, apkaunojis sevi ar pilnīgu nespēju saprast čehu dzeramnaudas došanas sistēmu un tradīcijas, es devos apskatīt pilsētu. Tiesa, tā kā šis raksts ir par Kafkas kapu, es neieslīgšu citās niansēs, objektos, piedzīvojumos, muzejos un mielastos, kurus izbaudīju, un uzreiz ķeršos pie lietas.