Viena no svarīgākajām mācību stundām bērniem – iemācīt taupīt naudu. Bērnam augot un sākot saņemt kabatas naudu (parasti to sāk dot, kad bērns sāk skolas gaitas), ar viņu vajadzētu runāt par to, kāpēc ir svarīgi taupīt un neizdot visu naudu uzreiz, kā arī netērēt to sīkumiem un nevajadzīgām lietām. Runājot par nevajadzīgām lietām... Visi zinām, cik ātri bērni izaug ne tikai no savām drēbēm, bet arī rotaļlietām, – kājminamais automobilis vai leļļu virtuves iekārta jau drīz apklājas ar putekļiem, jo to vietā nāk jaunas un vecumam atbilstošākas aizraušanās.
Vecāku piemērs ir izšķirošs
Visas pamācības var ātri aizmirsties, ja vecāki nerāda labu piemēru. Tāpēc bērni ir jāiesaista ģimenes finanšu jautājumu apspriešanā – vismaz tādā mērā, kādā viņi tos var saprast. Bērniem ir jāzina, ka katrs gājiens uz veikalu ne vienmēr nozīmē saldumus vai jaunu rotaļlietu. Tā ir arī konkrētas naudas summas izdošana. Labs piemērs būtu izstāstīt, cik stundu vecākiem ir jāstrādā, lai nopirktu veikalā tos produktus, kas atrodami ledusskapī.
Vecāki bērni un pusaudži jau var piedalīties diskusijās par ģimenes budžetu, kopīgi lemjot par lielākiem pirkumiem vai ceļojumiem. Viņiem vajadzētu paskaidrot, kā tiek sadalīta ģimenes nauda, informēt, cik jāmaksā par komunālajiem pakalpojumiem, cik aiziet pārtikai, degvielai, kā arī ļaut viņiem aprēķināt, kādu naudas summu tas viss kopā veido.