Portālam TVNET viņš skaidro, ka deklarāciju publisku pieejamību piedāvāts ierobežot ar pieciem gadiem, jo publiskajā piekļuvē esot daudz deklarāciju no mirušajām amatpersonām.
“Tika identificēta tāda problēma, ka ir vesela virkne mirušo amatpersonu. Viņu deklarācijām vēl joprojām pēc likuma jābūt tur. Nav nekādu procedūru, kas paredzētu viņu slēgšanu no publiskās telpas.
Nekādā gadījumā nav runa par viņu [pilnīgu] izslēgšanu, bet par to, lai viņas vairs nav publiski pieejamas,” pauda Saeimas deputāts.
Atbildot uz TVNET repliku, ka grozījumi pašreizējā redakcijā attiektos arī uz dzīvajām personām, Valainis pateica, ka sarunas turpinās. Vienlaikus viņš apgalvo:
vairāki juristi esot norādījuši, ka šobrīd nav “īsti leģitīma pamata”, lai publiskas būtu arī pārējo amatpersonu deklarācijas.
Tomēr deputāts atzina, ka grozījumiem jābūt “soli pa solim” un jāsāk tieši ar publiskas piekļuves ierobežošanu mirušo personu deklarācijām. Atsevišķu priekšlikumu deputāts sola iesniegt uz trešo lasījumu.
Runājot par amatpersonu loka samazināšanu, kurām būtu obligāti jāiesniedz deklarācijas, Valainis norāda: pie pašreizējā regulējuma var nonākt situācijā, kad visi valsts pārvaldē strādājošie būšot amatpersonas, kas, pēc viņa domām, nebūtu pareizi.
“Šobrīd, piemēram, kādā novadā tiek izveidota sakoptākās sētas biedrība, kas skatās, kur būs novada sakoptākā sēta. Principā var izveidoties situācija, ka visi šīs komisijas locekļi kļūst par amatpersonām,” atzīmēja deputāts.
Tajā pašā laikā likuma 4.panta otrajā daļā ir teikts, ka par valsts amatpersonu ir uzskatāms arī tāds publiskas institūcijas darbinieks, kam ir tiesības “izdot administratīvos aktus”. Tātad arī pašvaldības policisti, piemēram, ir uzskatāmi par valsts amatpersonām.