Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Filipīnas protestē pret kļūšanu par bagāto valstu atkritumu izgāztuvi (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Kanādas atkritumi Manilas ostā. 10.novembris, 2014
Kanādas atkritumi Manilas ostā. 10.novembris, 2014 Foto: Reuters/ScanPix

Filipīnas piektdien nosūtīja atpakaļ uz Kanādu 69 konteinerus ar, kā vietējās amatpersonas paziņojušas, nelikumīgi ievestiem atkritumiem.

Salu valsts ir viena no Dienvidaustrumāzijas valstīm, kas protestē pret to, ka turīgās zemes uztver tās kā atkritumu izgāztuves.

Sabikas līča brīvostas pārvaldniece Vilma Eisma teikusi, ka tonnām atkritumu uzkrautas uz kuģa "Bavaria", kas tagad sācis 20 dienu ilgu ceļu uz Kanādas ostas pilsētu Vankūveru, ar to noslēdzot "šķērmu mūsu vēstures nodaļu". Pirms došanās uz Kanādu "Bavaria" piestās ostā Taivānā, viņa piebilda.

Vides aktīvisti, tostarp no organizācijām "Greenpeace" un "EcoWaste Coalition", apsveica "Bavaria" ceļojumu, uzsverot, ka "Filipīnas nav atkritumu izgāztuve".

Filipīnu prezidents Rodrigo Duterte ir draudējis nosūtīt atpakaļ visus atkritumus, kas 103 konteineros Filipīnās tika ievesti 2013. un 2014. gadā. Vairāki konteineri atkritumu ir utilizēti, tostarp noglabāti izgāztuvēs, bet 69 konteineri ar elektriskajiem un mājsaimniecību atkritumiem, tostarp izlietotām autiņbiksītēm, puva divās Filipīnu ostās.

Pēc tam, kad Kanāda līdz 15.maija termiņam neizveda atkritumus, Filipīnu valdība atsauca savu vēstnieku un konsulus no Kanādas.

Abu valstu attiecības pēdējo sešu gadu laikā ir pasliktinājušās, jo īpaši kopš Dutertes nākšanas pie varas 2016.gada vidū, kad viņš sāka vēršanos pret nelegālo narkotiku apriti, kā rezultātā gājuši bojā tūkstošiem aizdomās par narkotiku tirdzniecību turēto, ko asi nosodīja starptautiskā sabiedrība kā pārlieku vardarbīgu.

Kanādas premjers Džastins Trudo jau 2017.gadā paziņoja, ka ir novērstas juridiskās problēmas, kas kavēja atkritumu aizvešanu. Tomēr atkritumu izvešana ir kavējusies. Trudo iepriekš paskaidrojis, ka tos uz Filipīnām aizveda privāta komerciāla darījuma dēļ.

Lai gan Kanāda noslēdza līgumu ar kuģniecību "Bollore Logistics Canada" un solīja atkritumus izvest līdz jūnija beigām, Dutertes valdība noraidīja plānu. "Ja Kanāda nepieņems savus atkritumus, mēs tos atstāsim tās teritoriālajos ūdeņos," paziņoja Dutertes preses pārstāvis Salvadors Panelo.

Arī Malaizijas premjerministrs Mahatirs bin Mohamads kritizējis praksi, kad turīgas valstis, piemēram, ASV, Kanāda un Japāna, savus nepārstrādājamos atkritumus nosūta uz nabadzīgākām valstīm. Arī viņa vadītā valsts plāno tūkstošiem tonnu plastmasas atkritumu nosūtīt atpakaļ Rietumvalstīm.

Ķīna pērn aizliedza plastmasas atkritumu importu, tādēļ citas Dienvidaustrumāzijas valstis kļuvušas par galamērķi tiem.

Filipīnu vides aizstāvības grupas aicinājušas Dutertes valdību aizliegt jebkāda veida atkritumu importu un ratificēt Bāzeles konvencijas Aizlieguma grozījumu, kas aizliedz jebkādu atkritumu importu, tostarp pārstrādes mērķiem. Aktīvisti paziņojuši, ka atkritumi atklāti pērn ievestās kravās no Dienvidkorejas, bet nesen arī no Austrālijas un Honkongas.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu