Kad Rozati plānoja kruīzu pa Amazoni, viņa zināja, ka pieturvietu vidū būs ciemati, kur bērniem trūkst elementāru lietu, piemēram, pildspalvu, papīra un zīmuļu.
“Tieši tāpēc aptuveni trešā daļa manas somas satura bija dažādi piederumi skolai. Aizbraucu uz ciematu un vienkārši uzdāvināju ciemata bērniem skolas piederumus,” pauž Rozati.
Eksperti uzsver, ka tūristi nereti izvēlas apmesties starptautisku ķēžu viesnīcās un meklē dažādus starptautiski zināmus ēdināšanas iestāžu zīmolus. Tomēr prātīgāk ir meklēt vietējos pakalpojumus – gan viesnīcu, gan ēdināšanas jomā, tādējādi atbalstot vietējo ekonomiku.
“Palīdzi aizsargāt vidi un tālākā ceļā dodies ar sabiedrisko transportu. Tā var gūt lielisku pieredzi,” saka Nardīni.
Tomēr ir arī jāsaglabā piesardzība – nedrīkst iegādāties dāvanas, kas veidotas no aizsargājamajiem dzīvniekiem vai arī citiem materiāliem, kas ir nelegāli.
4. Iemācies frāzes vietējā valodā
“Mans tēvs sacīja, ka tūrists tiks vairāk cienīts, ja viņš iemācīsies vietējā valodā pateikt vienkāršu frāzi, piemēram, “kā es varu iegādāties kafiju”?” saka grāmatas “Pārmērīgs tūrisms: Problēmas, realitāte un risinājumi” autore Reičela Dodsa.
Pat ja arī galamērķī daudzi vietējie saprot un runā angļu valodā, tāpat vēlams iemācīties dažas elementāras frāzes vietējā valodā. “Paldies”, “jā”, “nē” un “lūdzu” vietējā valodā ļaus uzlabot ceļošanas pieredzi, bet vietējo iedzīvotāju acīs tūrists izpelnīsies neviltotu atzinību.
Eksperti iesaka arī būt pacietīgiem, it īpaši stāvot tūristu pūlī. Piemēram, Luvrā tūristu pūļi nereti traucē muzeja darbu, kas noved pie citām organizatoriskām problēmām, piemēram, garām rindām un nogurdināto muzeja darbinieku negatīvas attieksmes.
“Dodoties uz kādu mazāku vietu, piemēram, ciematu, vispirms tūristam jāiedomājas, ka tās ir viņa mājas. Vai tādā gadījumā viņš gribētu, lai viņa mājās tiktu viss samīdīts un piegružots?” retoriski jautā Deikmans.