Ir bankrotējušas divas rīdzinieku iecienītas kafejnīcas - “Kinfield” Stabu un Barona ielas stūrī un “Materia” Mūkusalas ielā. Pirmā uzņēmuma nodokļu parāds valstij ir ap 21 tūkstoti eiro, otrā – 11 tūkstoši eiro. Kristīne Rožkalne un Iveta Vecvanaga uzskata, ka tas noticis “valsts nodokļu politikas, VID ierēdņu neatsaucības un augstprātības dēļ”. Šoreiz kafejnīcu bankrots nav tikai pašu īpašnieku sāpe, bet gan izgaismo tendenci – mazos uzņēmumus nosmacē neelastīgā nodokļu piedziņas politika. Šā gada sākumā nodokļu parāda kopsumma ēdināšanas nozarē sasniedza 33,8 miljonus eiro.
Diemžēl, Latvijā VID ir institūcija, kas “uzrauga un soda”, nevis ir atbalsta platforma uzņēmējiem, uzskata ekonomiste Ieva Bruksle.
Pamatojoties uz likuma «Par nodokļiem un nodevām» 22.pantu, kas Valsts ieņēmumu dienestam (VID) liedz izpaust informāciju par sadarbību ar konkrētu nodokļu maksātāju, VID konkrētos gadījumus nekomentē, tāpēc TVNET rakstā izmantoja VID datu bāzē publiski pieejamo informāciju.
Jutos kā pirmklasniece, kas skolas ēdnīcā nozagusi maizi
Piektdien bija pēdējā darba diena tējnīcai un mākslas telpai «Materia», kas septiņus gadus atradās vecā koka mājā ar skatu uz Daugavu. Te notika koncerti, teātra izrādes, mākslas izstādes. «Tas bija veiksmes stāsts caur asarām un smagu darbu - sirdslieta, ko nevarēji pamest, dārgs hobijs,» saka Iveta Vecvanaga, «Materia» īpašniece. Viņa apņēmusies sākt maksātnespējas procesu, jo parāds kopā ar soda naudu mazam uzņēmumam ir nesamaksājams.
Pirms tam šajā vietā atradās veikals, ko apkaimes biroju darbinieki dēvēja par «gaģušņiku». Tur varēja nopirkt maizi, desu, bet galvenais – grādīgos un reizēm izkauties. Pēc tam telpas kādu laiku stāvēja tukšas. Ēka ir Ivetas ģimenes īpašums. «Domājām – kaut ko radīsim paši. Un tad nāca ideja par tējnīcu, jo Rīgā tādas bija tikai dažas,» stāsta sieviete. Biznesu dzimtas īpašumā Iveta uzsāka apdomīgi – izpētīja, ka tuvumā ir vairāki biroji, strādā žurnālisti, un nolēma, ka tēja šajā vidē iederēsies. Drīz vien, sapratusi, ka «tējas lieta neizvilks», viņa pamazām sāka piedāvāt pusdienas, un tas «Materia» glāba piecus gadus.