ASV un Ķīnas attiecības ir kļuvušas salīdzinoši saspīlētas Trampa agresīvās tarifu politikas rezultātā. Neskatoties uz to, abu valstu amatpersonas izplata agresīvus vēstījumus par nepieciešamību lietot spēku Dienvidķīnas jūrā. Rodas jautājums, vai tirdzniecības karš varētu pāriet arī militārā karā?
Kas ir noticis?
Svētdien, 2. jūnijā, Ķīnas valdība izdeva savu oficiālo pozīciju (tā saucamo Balto grāmatu), kurā tika pausts Pekinas viedoklis saistībā ar valsts arvien eskalējušos tirdzniecības karu ar Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV). Minētais dokuments pauž, ka ASV radītie tirdzniecības traucējumi negatīvi ietekmēs pasauli, kā arī Vašingtona ir neuzticams sarunu vedējs un Pekina vēlas dialogu, kurš būtu vienlīdzīgs, abpusēji izdevīgs un uzticams.
Šis dokuments tiek izplatīts laikā, kad jau atkal starp abām lielvarām ir eskalējušās attiecības saistībā ar Donalda Trampa piemērotajiem importa tarifiem Ķīnas precēm. Vēl 10. maijā Vašingtona paziņoja par muitas tarifu paaugstinājumu no 10% uz 25% Ķīnas ražojumiem 200 miljardu ASV dolāru vērtībā.
Paaugstinātie importa tarifi attiecas uz tādiem produktiem kā mobilie telefoni, datori, apģērbs, rotaļlietas un citi. Turklāt Baltā nama saimnieks arī paziņoja, ka ASV ir sākusi izpēti par to, vai tarifus varētu paaugstināt arī precēm vēl aptuveni 300 miljardu dolāru vērtībā, ziņo CNBC. Savukārt, 1. jūnijā spēkā stājās Ķīnas atbildes tarifi ASV precēm 60 miljardu ASV dolāru vērtībā.