Divdesmit letāla karstuma dienas katru gadu, plaša mēroga ekosistēmu sabrukums, kā arī vismaz viens miljards cilvēku, kas klimata pārmaiņu dēļ ir spiesti pamest savas mājas, – tie ir visnotaļ ticami scenāriji, kas pasauli piemeklēs līdz 2050.gadam, ja vien netiks sperti konkrēti un drastiski soļi klimata pārmaiņu ierobežošanai, teikts jaunā ziņojumā, ko sagatavojusi Austrālijas domnīca.
Ziņojumu sagatavojusi Melburnā bāzēta domnīca “Breakthrough National Center for Climate Restoration”. Tās ziņojums nav uzskatāms par zinātnisku publikāciju, bet gan par mēģinājumu modelēt iespējamos nākotnes scenārijus, balstoties uz līdz šim veikto pētījumu rezultātiem, vēsta ASV raidorganizācija CNN.
Ziņojuma autori uzskata, ka pasaules perspektīvas tuvākajiem gadu desmitiem ir visnotaļ drūmas – vairāk nekā miljards cilvēku būs spiesti pamest savas mājas, pārtikas ražošana piedzīvos kritumu, bet daļa no iedzīvotāju skaita ziņā lielākajām pasaules pilsētām tiks daļēji pamestas.
Ziņojuma priekšvārdu rakstījis bijušais Austrālijas aizsardzības spēku vadītājs Kriss Beirijs – viņš pauž viedokli, ka cilvēka radīta globālā sasilšana ir otrs galvenais drauds cilvēku dzīvē uz planētas Zeme aiz kodolieročiem.
“Pastardienas nākotne nav nenovēršama. Tomēr bez tūlītējas un drastiskas rīcības perspektīvas ir bēdīgas,” uzskata Beirijs.
Melburnas Universitātes klimata zinātnes pasniedzējs Endrū Kings uzsver, ka ziņojumā izklāstītie scenāriji ir pilnīgi iespējami.
Kings gan pats nepiedalījās ziņojuma sagatavošanā.
Viņš gan neprognozē, ka civilizācija varētu piedzīvot sabrukumu līdz 2050. gadam.
“Bez šaubām, klimata pārmaiņas ir nozīmīgs drauds cilvēcei,” uzsver eksperts.