Ekonomikas ministrija (EM), Rīgas dome un inovāciju kustība "Vefresh" ceturtdien parakstīja memorandu, apņemoties VEF apkaimi padarīt par reģiona pilsētvides inovāciju centru, informēja "Vefresh" pārstāvji.
Vienojas par VEF apkaimes izveidi par pilsētvides inovāciju centru
Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) pasākumā norādīja, ka līdz ar straujo tehnoloģiju attīstību un brīvu pieeju globālajam tirgum ekonomiskās attīstības tempus diktē spēja radīt tehnoloģiskās inovācijas, un tas ir ceļš, kurš Latvijai ir jāiet.
"Mums jau šobrīd ir visi priekšnoteikumi, lai izmantotu šo ekonomiskā uzrāviena iespēju. Viedo risinājumu pilotteritorijas izveide ir pasaulē atzīta metode, ar kuras palīdzību attīstīt vietējo inovāciju potenciālu un radīt eksportspējīgas tehnoloģijas. Tādēļ man ir patiess prieks, ka pašmāju tehnoloģiju uzņēmumi kopā ar partneriem paši apvienojuši spēkus, lai šāda inovāciju izstrādes platforma būtu arī Latvijā," viņš sacīja.
"Vefresh" pārstāvji norādīja, ka VEF apkaime vēsturiski bijusi tehnoloģiju inovāciju mājvieta un spēcīgs valsts ekonomikas vilcējspēks, bet pašreiz šeit koncentrējušies uzņēmumi, kas ir Latvijas 21.gadsimta tehnoloģiju līderi. Attiecīgie uzņēmumi kopā nodarbina vairāk nekā 4000 IT speciālistu, saražojot 43% no visa Latvijas IT eksporta apmēra un valsts budžetā nodokļos iemaksājot vairāk nekā 85 miljonus eiro.
Inovāciju kustības "Vefresh" vadītājs Viesturs Celmiņš atzīmēja, ka viedpilsētas risinājumu prototipēšanas un ieviešanas gaitā VEF apkaimē kā prioritāte tiks noteikta cilvēkiem draudzīga un zaļa labiekārtojuma un infrastruktūras veidošana. Tostarp "Latvijas mobilais telefons" iedzīvinās savienoto auto un dronu risinājumus, kā arī citas 5G iespējas pilsētvides uzlabošanā, savukārt "Accenture" prototipēšanas studija "Liquid Studio" īstenos lietu interneta, mākslīgā intelekta un miksētās papildinātās realitātes projektus.
Tāpat projektā "New Hanza Capital" palīdzēs vēsturiskās VEF rūpnīcas ēkām atdzimt par ērtu un patīkamu darba vidi tehnoloģiju uzņēmumiem, labiekārtojot arī vēsturisko VEF kvartāla iekšējo parku, bet VEF Kultūras pils meklēs inovatīvus formātus tradicionālām vērtībām un būs telpa kopdarei un tehnoloģiju nozares spilgtākajiem pasākumiem.
"Nenoliedzami Rīga ir moderna pilsēta - Baltijas reģiona ekonomiskais centrs, tomēr tas, vai tāda tā būs arī nākamajos desmit, divdesmit gados, ir ļoti atkarīgs no mūsu spējas radīt un piedāvāt biznesam un dzīvošanai labvēlīgu, ērtu vidi. Rīgas pilsētas attīstības stratēģijā ir virkne aktivitāšu, kas uz to ir virzītas, tomēr šo mērķi izdosies sasniegt tikai ar sabiedrības un uzņēmēju aktīvu iesaisti," pasākumā norādīja Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Oļegs Burovs (GKR).
Kustība "Vefresh", kurai aicināti pievienoties arī citi uzņēmumi, VEF apkaimē apņēmusies atbalstīt uzņēmumus, kas attīsta inovatīvus un potenciāli eksportspējīgus risinājumus, kā arī pēc iespējas censties mazināt administratīvo slogu, kas saistīts ar šādu risinājumu testēšanas saskaņošanu. Tāpat, lai popularizētu inovācijas un veicinātu IT speciālistu skaita pieaugumu Latvijā, kā arī veidotu ciešāku saikni starp inovāciju radītājiem un izglītības iestādēm, "Vefresh" dalībnieki iecerējuši sekmēt STEM un IT izglītības iespējas.