“Kur ir Lastādija?” Dzirdot šo jautājumu, iespējams, pat visrūdītākais rīdzinieks neziņā paraustīs plecus, dažs pat strīdēsies pretī un apgalvos, ka tādas vietas Rīgā nav. Bet ir gan. Un, pateicoties nevalstiskajai organizācijai “Free Riga”, šis Dieva aizmirstais rajons lēnām atgriežas Rīgas kartē.
Kas tad īsti ir Lastādija? Vikipēdija saka, ka Lastādija (vācu valodā Lastadie) ir senais nosaukums Maskavas forštates apkaimes daļai starp Vecrīgu, Salu tiltu, Lāčplēša ielu un Rīgas-Daugavpils dzelzceļu.
Lastādija pirmo reizi rakstu avotos minēta 14. gadsimta vidū. Ja gribam būt pavisam precīzi, tad 1348. gadā. Lastādija izveidojās Daugavas krastmalā starp Rīgas pilsētas vaļņiem un Jāņavārtiem. Sākotnēji tā bijusi laivinieku, plostnieku un tirgotāju apmetne, kur tika iekrautas un izkrautas dažādas preces. Gadsimtu vēlāk šeit izveidojās kuģu būvētava, kokzāģētava, pelnu dedzinātava, šķūņi un koka namiņi, kuros mita algādži.
Kā veidojies Lastādijas nosaukums? Tas nācis no vācu valodas – vārds “die Last” latviski tulkojams kā “krava”, taču ir arī cits skaidrojums – nosaukums cēlies no toreiz vairumtirdzniecībā lietotās mērvienības lasts (dažviet rakstos minēta arī kā “laste”). Viens lasts ir aptuveni 2010 kilogramu – iespaidīgs daudzums! Jāpiebilst, ka Lastādijā darbojās arī pilsētas kaļķu ceplis un virvju darbnīca.
Mūsdienās Lastādija pazīstama kā “tā vieta aiz Centrāltirgus”, kurā galvenokārt atrodas dzīvojamās ēkas un veikaliņi, taču vietām iespraukušās arī jaunbūves, kas asi kontrastē ar blakus esošajiem graustiem.