Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Izstāde “Alus kausi un trauki” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

No 2019. gada 14. jūnija līdz 8. augustam muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina uz izstādi “Alus kausi un trauki”. Muzejā būs apskatāmi ar Līgo svētku tradicionālo dzērienu — alu saistītie priekšmeti: Latvijā 19. gs. beigās ˗  20. gs. sākumā izgatavoti un lietoti alus kausi, kā arī alus pudeles, glāzes un mucas, kastes. Izstādi papildinās pastkaršu un afišu kolekcija par Līgo svētkiem un zaļumballēm, kā arī jāņuzāles. Izstāde veidota sadarbībā ar kolekcionāriem Viktoriju Raņķevicu un Artūru Altbergu.

Tuvojoties latviešu gadskārtas svētkiem, muzejā būs skatāma izstāde, kas veltīta vienam no iemīļotākajiem latviešu dzērieniem un to ražotājiem. Izstādē redzamā kolekcija piedāvā pārliecināties par augsto estētiku, nevainojamo gaumi alus produkcijas fasējumā un pasniegšanā 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Izstāde aicina pavērt pagātnes aizkaru un atklāt krāsainu, košu un pats galvenais – gaumīgu un estētisko pasauli.

19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā alus ražotāji un tirgotāji pievērsuši lielu uzmanību tam, kā alus produkciju piedāvāt un pasniegt.

Alus kā atspirdzinošs un mazliet reibinošs dzēriens pazīstams jau sen. Tā darīšanas un lietošanas kultūra cauri laikiem un kultūrām ir gan attīstījusies, gan piedzīvojusi pagrimumu. Arī pie mums, Latvijas teritorijā, kas līdz 1918. gadam bija daļa no Krievijas impērijas, notiekošais nebija izņēmums. Savstarpējā konkurence veicināja vēlmi vienam no otra atšķirties, ar to izskaidrojama alus taras (pudeļu, mucu, krūku u. c. trauku), etiķešu, korķu, paliktņu, reklāmas plakātu, pastkaršu un citas atribūtikas oriģināla, individuāli atšķirīga un skaista noformēšana. Tāpat tika piedomāts pie alus pasniegšanas veida — tos pasniedza skaistos kausos un glāzēs, kas alus baudīšanu padarīja par īpašu notikumu.

Saulgriežu laikā dabas krāšņums ienāks arī muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” un eleganto jūgendstila interjeru papildinās jāņuzāļu kompozīcijas.

Līgo svētku pastkaršu klāsts ir daudzveidīgs — atklātnes ir gan krāsainas, gan melnbaltas, ar dabas ainavām, ziedu pušķiem un Jāņu bērniem, fotogrāfijās saskatāmi vietējie alus brūži, piemēram, alus darītava “Ilgezeem” jeb Iļģuciema alus fabrika, alus darītava “Waldschlosschen”, kas mūsdienās turpina darbību kā alus darītava “Aldaris”.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu