Tas, ka kaut ko neredzam paši savām acīm, nenozīmē, ka tas neeksistē. Piespiedu darbs un darbaspēka ekspluatācija ir noziegumi, par ko neaizdomājamies, izvēloties produktus pie lielveikala plaukta vai pasūtot ēdienu eksotiskā restorānā. Tomēr ikviens no mums kādreiz ir patērējis preces un pakalpojumus, kuru radīšanā bijuši iesaistīti ekspluatēti darbinieki, norāda eksperti.
Darbaspēka ekspluatācija ir cilvēktirdzniecības un modernās verdzības paveids, par ko bieži nerunā. Daļēji tāpēc, ka ražošana mēdz būt necaurspīdīgs process, kurā uzņēmumi labākajā gadījumā redz tikai sev blakus esošos piegādes ķēdes posmus. Bet daļēji arī tāda iemesla dēļ, ka pievērt acis vai skatīties caur pirkstiem ir vienkāršāk nekā atzīt faktu, ka paši ikdienā baudām uz ekspluatētu darbinieku slapjo muguru rēķina iegūtās ērtības.
Starptautiskā Darba organizācija (ILO) piespiedu darbu raksturo kā situāciju, kurā cilvēki piespiesti strādāt ar draudiem un iebiedēšanu vai arī mazāk uzkrītošos veidos - piemēram, manipulējot ar parādiem, identifikācijas dokumentu atņemšanu vai draudiem pretējā gadījumā nodot darbinieku migrācijas pārvaldei. Darbaspēka ekspluatācija var ietvert arī ārkārtīgi sliktus darba apstākļus, neadekvāti mazu algu un ilgas darba stundas, atalgojuma pilnīgu neizmaksāšanu, darbiniekam pienākošos labumu (brīvdienu, slimības lapas utt.) ignorēšanu un tamlīdzīgi.
Verdzība. Jā, mūsdienās. Jā, Latvijā
Eiropā lielākais risks tikt ekspluatētiem ir strādniekiem-imigrantiem. Saklausījušies solījumos par gaidāmo labo dzīvi, darbinieki ir gatavi paciest vietējās likumdošanas prasībām un cilvēka cieņai neatbilstošus apstākļus. Noziedznieki nekavējas izmantot šo apstākli, jo tā ir iespēja nopelnīt.