Vasaras nodarbinātības pasākuma organizēšanas noteikumi paredz, ka skolēns pirms reģistrācijas var vienoties ar konkrētu darba devēju par darba vietu un nodarbināšanas periodu.
Ja skolēns nav vienojies ar darba devēju, tad pieteikuma reģistrācijas secībā viņš telefoniski vai ar e-pasta starpniecību saņems uzaicinājumu piedalīties konkursā uz brīvajām darba vietām.
NVA filiālē skolēnam jāuzrāda personas apliecinošs dokuments (Pase vai Identifikācijas karte), sagatavots CV, un, ja skolēns ir jaunāks par 18 gadiem - ārsta izziņa par medicīnisko apskati. TĀ jāuzrāda NVA filiālē, saņemot norīkojumu dalībai pasākumā. Ārsta izziņa iesniedzama darba devējam, uzsākot darba attiecības.
Kas jāņem vērā skolēniem?
Kā portālam TVNET pauž "Swedbank" Finanšu institūta eksperte Evija Kropa, viens no svarīgākajiem aspektiem ir darba līguma noslēgšana.
"Lai arī dažreiz šķiet, ka bērna strādāšana būs tikai īslaicīga un tam darba līguma noslēgšana nav nepieciešama, tā viss nav. Darba līgums arī gadījumos, kad bērns tiek nodarbināts vasaras brīvlaika periodā, ir galvenais dokuments, uz kura pēcāk var atsaukties jautājumos par darba samaksu, pienākumiem, tiesībām un atbildību. Ja vienošanās paliek tikai runu līmenī, tiesiskās aizsardzības un sociālo garantiju nav," uzsver Kropa.
Īpaši noteikumi attiecas gan uz darba ilgumu, gan nepieciešamajiem pārtraukumiem, kā arī darba saturu, kādu attiecīgā vecumā bērns vai pusaudzis vispār drīkst veikt. Katrā ziņā arī vecākiem ir jādod sava piekrišana, ka bērns vai pusaudzis kādā noteiktā darba vietā strādās.