Senlatvieši vienmēr ir izcēlušies ar grezniem tērpiem, smalkām rotām, rakstainām jostām un pat izrotātiem darbarīkiem, tāpēc arī mājas pušķošana un dekorēšana skaistumu mīlošajai tautai jau izsenis ir bijusi ārkārtīgi svarīga. Īpašas pušķošanas un dekorēšanas tradīcijas sentēvi piekopa tieši svētkos, kas saistīti ar saules ritumu, arī godos.
Katram gadalaikam ir bijuši konkrēti rotājumi, taču Jāņos pušķošana bijusi viskrāšņākā.
Tolaik pušķoja telpas, vietas un pat mājlopus, jo šajā laikā bija vislielākā ziedu, zāļu un lapu bagātība. Ziedu klēpjiem, vainagiem, pušķiem un pat koku zariņiem bija ne tikai dekoratīva funkcija – tie nodrošināja labklājību, laimi, aizsargāja pret ļauno un gādāja svētību.
23. jūnijs bija Zāļu diena - šajā dienā sievas devās laukos un pļavās, lai lasītu jāņuzāles un pītu vainagus, savukārt vīrieši parūpējās par meijām, gādāja bērzu zarus, ozolus, pīlādžus. Tā kā telpu, lopu un pagalma pušķošanai bija vajadzīgi vairāki vainagi, tad dekorāciju izejmateriālu ievākšana sākās jau pāris dienas agrāk un jau ganos pina vainagus. Kad 23. jūnijā ganāmpulks atgriezās mājās, visu gotiņu un aitu galvas rotāja ziedu un zāļu vainadziņi. Pēc senču ticējumiem, ziedu vainadziņiem bija maģiska nozīme – tika uzskatīts, ka tie veicina arī auglību. Tieši tāpēc tautasdziesmās mēdz teikt: «Appušķoju raibu govi ar bērziņa zariņiem, Lai Dievs pušķo citu gadu ar raibiem teliņiem.»