Ķīnas autonomā teritorija Honkonga jau kopš 12. jūnija atrodas iekšēja satricinājuma virpulī. Kas īsti tur notiek un kāds būs atrisinājums? Portāls TVNET piedāvā ieskatam trīs galvenos situāciju aprakstošos punktus.
Punkts Nr. 1: iespējams, lielākie protesti Honkongas vēsturē
Cilvēki uz ielām neapmierinātību sāka paust trešdien, 12. jūnijā, kad desmitiem tūkstoši Honkongas iedzīvotāju devās protestēt pret ieplānotajām debatēm par likumu, kurš paredzētu atļauju izdot apsūdzētos tiesāšanai kontinentālajā Ķīnā, Makao un Taivānā, kā arī valstīs, ar kurām Honkongai pagaidām nav vienošanās par izdošanu.
Lai gan Honkongas administrācijas vadītāja Kerija Lama paziņoja, ka sabiedrības spiediena dēļ likumprojekta pieņemšanas process tiek iesaldēts, aktīvisti protestus ir izvēlējušies turpināt un pieprasīt arī pašas Lamas atkāpšanos.
Protestētāji vēlas, lai likuma projekts tiktu atcelts pilnībā, nevis tikai iesaldēts. Tikušas arī izteiktas prasības atbrīvot arestētos iedzīvotājus un pārstāt klasificēt viņu neapmierinātības izrādīšanu kā dumpi.
Lai gan protestu organizatori apgalvo, ka ielās esot izgājuši līdz pat diviem miljoniem Honkongas iedzīvotāju, policija gan saka, ka protestētāju skaits nav pārsniedzis 338 000, vēsta BBC. Ja patiešām tiks apstiprināts organizatoru apgalvojums, tad tie būs kļuvuši par lielākajiem protestiem Honkongas pastāvēšanas vēsturē.
Ja arī apstiprināsies pretējais scenārijs un šis apgalvojums izrādīsies kļūdains, tad jebkurā gadījumā ir domājams, ka tā ir lielākā publiskā iedzīvotāju neapmierinātības izrādīšana kopš 2014. gada "lietussargu protestiem". To ietvaros simtiem tūkstošiem iedzīvotāju izgāja ielās, lai protestētu pret Ķīnas vēlēšanos liegt pilnvērtīgas demokrātiskas vēlēšanas.