Trešdien, 19. jūnijā, Austrumeiropas politikas pētījumu centrs (APPC) publicēja jaunu analītisku apskatu «Krievijas sadarbība ar Latvijas pašvaldībām: Daugavpils un Rēzeknes piemēri». Tajā tiek secināts, ka, neraugoties uz sarežģītajām attiecībām starp Krieviju, no vienas puses, un Latviju un citām rietumvalstīm, no otras puses, Daugavpils un Rēzeknes pašvaldības turpina izvērst sadarbību ar Krieviju un iesaistās Krievijas interesēm atbilstošu iniciatīvu realizēšanā.
Apskatā tiek runāts par Krievijas interesēm ar šīm pašvaldībām sadarboties ekonomiskajā, kultūras un humanitārajā dimensijā. Īpaša uzmanība tiek pievērsta «tautiešu politikas» aspektiem. Nezinātājam - «tautiešu politika» ir Krievijas mēģinājums veicināt Kremlim izdevīgu pasaules izpratni valstīs, kurās ir ievērojams krievvalodīgo iedzīvotāju skaits. Tās ietvaros tiek strādāts ar krievu tautiešu pārstāvniecībām un notiek centieni šo valstu iekšienēs atstāt kādu Maskavas nospiedumu. Bieži tas tiek darīts ar centieniem mazināt identificēšanos ar to valsti, kurā krieviski runājošie dzīvo. Pati Krievija šo politiku gan traktē kā «Krievijas pilsoņu dzīvības un cieņas aizsardzību neatkarīgi no atrašanās vietas».
Apskatā ir norādīts, ka Krievijas starptautiskā kultūras un humanitārā sadarbība ir noteikta dokumentā «Krievijas Federācijas politikas galvenie virzieni starptautiskās kultūras un humanitārās sadarbības sfērā». Tajā ir teikts, ka Krievijas kultūras klātbūtnei ārvalstīs ir jāveicina tas, lai Maskava ieņemtu tās vēsturei, ģeopolitiskajam stāvoklim, kopējam spēkam un resursiem atbilstošu vietu pasaulē.
Respektīvi, sadarbība arī šādās šķietami miermīlīgās sfērās ir saistīta ar Kremļa ietekmes varas pozīciju stiprināšanu un būtu jāskata arī no Krievijas īstenoto drošības apdraudējumu prizmas.