Latvijā pēc plašām ārstu, pacientu un valsts institūciju diskusijām jaunās zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai valsts kompensējamo zāļu sarakstā tika iekļautas pērn: sākotnēji pacientiem ar pozitīvu BRAF gēna mutāciju, bet rudenī – arī BRAF-.
Putnika saka, ka pagaidām vēl Igaunijai nav pietiekami ilgas pieredzes jauno zāļu lietošanā, lai izvērtētu to ietekmi uz pacientu dzīvildzi. Taču var secināt, ka jaunās zāles pacientiem nodrošina daudz labāku dzīves kvalitāti. „Zāļu panesamība ir ļoti laba, jo nav smagu blakņu kā tas bija ar vecajiem ķīmijterapijas preparātiem,” stāsta daktere.
Igaunijā no pieteikuma izskatīšanas brīža līdz brīdim, kad pacienti jaunas zāles var sākt lietot, paiet vairāk nekā gads. Process nav ātrs, tomēr ir caurspīdīgs un visiem saprotams.
Par zāļu apmaksu diskusijas notiek starp ārstiem, zāļu ražotājiem un valsts institūcijām.
“Ārstu uzdevums ir pamatot, ka zāles ir efektīvas, balstoties uz starptautiskiem pētījumiem. Savukārt zāļu ražotāji ar valsts institūcijām diskutē par cenu, un ārstiem ar to nav saistības. Skaidrs, ka te nav vietas subjektivitātei,” stāsta Putnika.
Pirms gada Latvijas medijos bija lasāms par vairākiem gadījumiem, kad Latvijas melanomas pacienti, zinot kaimiņvalsts labās ārstēšanas iespējas, pārcēlās uz dzīvi Igaunijā.
Putnika atzīst, ka šādu gadījumu nav daudz, taču piekrīt – pacienti kļūst arvien izglītotāki par jaunajām ārstēšanās iespējām un daudzi ir gatavi uz visu, lai tās iegūtu un iegūtu iespējas dzīvot ilgāk.