Pasaulē jau līdz 2030.gadam var izveidoties “klimata aparteīda” režīms, kas nošķirs bagātos, kuri spēs tikt galā ar klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi, un nabadzīgos, kuri tiks pamesti likteņa varā, teikts jaunā ANO ziņojumā. Ziņojuma autori prognozē, ka globālās sasilšanas sekas tuvākajā desmitgadē novedīs nabadzībā vismaz 120 miljonus cilvēku, ziņo ASV raidsabiedrība CNN.
Klimata pārmaiņu rezultātā bieži un regulāri būs vērojamas ekstrēmas klimata izpausmes, tostarp sausuma un karstuma periodi, plūdi un viesuļvētras.
Tā rezultātā daļa pasaules nabadzīgāko iedzīvotāju nonāks skarbas izvēles priekšā – bads vai migrācija.
“Mēs riskējam ar “klimata aparteīdu”, kur bagātie maksā, lai izbēgtu no pārkaršanas, konfliktiem un bada, bet pārējā pasaule tiek pamesta likteņa varā,” norāda ANO īpašais ziņotājs nabadzības un cilvēktiesību jomā Filips Alstons.
Viņš uzsver, ka jau šobrīd ir skaidri redzamas atšķirības klimata pārmaiņu ietekmē uz bagātajiem un nabadzīgajiem iedzīvotājiem.
Kā piemēru eksperts min 2012.gada viesuļvētru Sendija, kas skāra Ņujorku.
Pēc vētras tūkstošiem pilsētas iedzīvotāju ar zemiem ienākumiem vairākas dienas nebija piekļuves elektrībai un veselības aprūpei. Tajā pašā laikā bankas “Goldman Sachs” galvenā biroja ēkā Manhetenā elektroenerģiju nodrošināja privāts ģenerators, bet ēku no plūdiem sargāja smilšu maisu barjera.
Stenforda Universitātes pētnieki jau iepriekš brīdinājuši, ka klimata izmaiņas nabadzīgās valstis padarīs vēl nabadzīgākās, tādējādi vēl vairāk palielinot nevienlīdzību starp dažādām pasaules valstīm.