Palūkojoties uz Austrālijas, Taizemes vai Madagaskaras augu klāstu, tā vien šķiet, ka Latvijā saindēties ar augiem tikpat kā nevar. Tomēr arī mūsu platuma grādos ir vairākas augu sugas, kas var kaitēt veselībai vai pat nogalināt. Kas ir Latvijas indīgākie augi un kā no tiem uzmanīties, skaidro LU Botāniskā dārza pārstāvji.
Latvijas florā ir apmēram 100 indīgo augu sugu. Visplašāk Latvijas teritorijā tās ir sastopamas gundegu, nakteņu un čemurziežu dzimtā. Saindēšanās ar Latvijas indīgajiem augiem nav ne mazāk bīstama par eksotiskajiem augiem, kas parasti biedē tūristus – arī pašmāju indīgie augi ir pietiekami nikni, lai radītu apdegumus, sirdsdarbības traucējumus, vemšanu un pat nāvi. Kopš 2005.gada Latvijas Universitātes (LU) Botāniskajā dārzā ir izveidota indīgajiem Latvijas savvaļas floras augiem veltīta ekspozīcija. Kopumā LU Botāniskā dārza kolekcijās apskatāmas 65 Latvijas floras indīgo sēklaugu sugas – tā ir lieliska vieta, kur mācīties atpazīt indīgos Latvijas augus.
Lai izvairītos no saindēšanās, nepazīstamus augus vēlams neaizskart vai nogaršot. Visbiežāk saindēšanās notiek ar augiem, kuri vizuāli atgādina citus pazīstamus augus, kas cilvēka veselībai nav bīstami, piemēram, mežā atrodot kādas ogas, kas līdzinās upenēm vai aronijām.
Lūk, daži no indīgākajiem Latvijā sastopamajiem augiem:
Indīgais velnarutks
Indīgais velnarutks ir daudzgadīgs čemurziežu dzimtas augs. Tas tiek uzskatīts par indīgāko savvaļā sastopamo augu Latvijā. Īpaši indīgs ir velnarutka baltais saknenis ar maldinoši patīkamo garšu un pētersīļu aromātu. Velnarutka saknenis ir tik indīgs, ka vien ar 100 gramiem sakneņa ir iespējams nogalināt govi.