“Bērns brīvlaikā nolēma piepelnīties – par astoņu stundu darbu šajā karstumā uz lauka saņēma tikai piecus eiro,” sociālajos tīklos raksta māmiņa Sintija. Lai gan katru gadu tiek palielināts valsts līdzfinansējums skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumiem, pieprasījums pēc vasaras darba joprojām pārsniedz piedāvājumu. Par 18 gadiem jaunākas personas vēl aizvien tiek nodarbinātas nelegāli. Valsts darba inspekcija šogad atklājusi četrus pusaudžu nelegālas nodarbinātības gadījumus, pērn 29, 2016. gadā - 33.
“Neuzķerieties uz šo sludinājumu! Apkrāpj cilvēkus! Nesamaksā to, ko sola! Bērns brīvlaikā nolēma piepelnīties - par astoņu stundu darbu šajā karstumā uz lauka saņēma tikai piecus eiro,” Facebook raksta Sintija.
No komentāriem var spriest, ka minētajā saimniecībā Bauskas pusē strādājuši arī citi nepilngadīgie, par daudzu stundu darbu saņemot vien grašus.
Tāpat kā iepriekš, arī šogad vasaras darbiem Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) pieteikušies vairāk bērnu, nekā ir valsts līdzfinansēto darba vakanču. Reģistrējušies 9726 skolēni, bet darba vietas ir 7177. Vasaras nodarbinātības pasākumā šobrīd strādā 2066 skolēni.
Pirms dažiem gadiem bija vēl trakāk – līdzko NVA interneta mājaslapā sākās pieteikumu pieņemšana no skolēniem vasaras darbam, sistēma no pārslodzes sabojājās.
Tāpēc valsts līdzfinansējums ir palielināts – ja 2018.gadā tas bija viens miljons 236 tūkstoši eiro un valsts līdzfinansētajās darba vietās tika nodarbināti 5 160 jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem, šogad finansējums palielināts līdz vienam miljonam 692 tūkstošiem eiro. Skolēni par darbu saņem minimālo algu - 430 eiro.
Jāatceras, ka pusaudžus vecumā no 15 līdz 18 gadiem drīkst nodarbināt ne ilgāk kā 7 stundas dienā un ne vairāk kā 35 stundas nedēļā, savukārt skolēnus vecumā no 18 līdz 20 gadiem – ne vairāk kā 8 stundas dienā un ne vairāk kā 40 stundas nedēļā.