Krievijas Aizsardzības ministrija apstiprinājusi, ka 1.jūlija vakarā ugunsgrēkā dziļūdens aparātā netālu no Krievijas Ziemeļu flotes bāzes dzīvību zaudēja 14 jūrnieki. Saskaņā ar oficiālo informāciju dziļūdens aparāts nodarbojies ar jūras gultnes reljefa izpēti. Sīkāku informāciju par notikušo un to, kādā tieši aparātā noticis ugunsgrēks, Krievija nesniedz, norādot, ka tas esot valsts noslēpums. Krievijas medijos figurē vairākas versijas – tās apkopojis Krievijas tīmekļa izdevums “Meduza”.
Kā Krievijas medijam RBK norādījuši situāciju pārzinoši avoti, ugunsgrēks izcēlies kodolzemūdenē-dziļūdens stacijā “Kaļitka” (aparāts “AS-12”, kura neoficiālais nosaukums ir “Lošarik”).
Savukārt medijs “Otkritije media” vēlāk, atsaucoties uz diviem avotiem Ziemeļu flotē, ziņoja, ka avārija notikusi uz zemūdenes BK-64 “Podmoskovje”.
Tiek uzskatīts, ka “Podmoskovje” ir “Lošarik” pārvadātājs.
“Meduza” apkopojusi informāciju, kas no publiski pieejamiem avotiem pieejama par “Lošarik”, “Podmoskovje” un to kopīgo dienestu Krievijas flotē.
Журналисты случайно сфотографировали сверхсекретную российскую подлодку «Лошарик»http://t.co/6u09asvOiH pic.twitter.com/5o1RHc38aK
— Молния Наука (@molnianauka) January 12, 2015
“Lošarik”
Dziļūdens kodolstacija “AS-12” ir iepriekšējo dziļūdens staciju “Kašalot” un “Paltus” projektu attīstības rezultāts. Šie projekti tika attīstīti pagājušā gadsimta septiņdesmitajos līdz deviņdesmitajos gados.
"AS-12" varētu būt izstrādāta pagājušā gadsimta 80.gadu beigās.
Saskaņā ar Krievijas oficiālo informāciju, šo zemūdens aparātu galvenais mērķis ir zemūdens pētījumi un manipulācijas ar objektiem okeāna gultnē, piemēram, kuģu, lidmašīnu un satelītu atlūzu izcelšana un tamlīdzīgi.
Savukārt ASV bruņotie spēki uzskata, ka šo zemūdens staciju galvenais pielietojums ir diversijas. Piemēram, tās var pieslēgties slepenās saziņas zemūdens kabeļiem.