Intensīvi karstuma viļņi Indijā šovasar ir prasījuši jau vairāk nekā simts cilvēku dzīvības, un sagaidāms, ka turpmākajos gados situācija tikai pasliktināsies, potenciāli radot humanitāro krīzi, jo vairākos valsts reģionos būs pārāk karsts, lai tur varētu dzīvot cilvēki, vēsta ASV raidsabiedrība CNN.
Karstuma viļņi Indiju tradicionāli piemeklē periodā no marta līdz jūlijam un beidzas līdz ar musonu lietus sezonas sākumu.
Tomēr pēdējos gados šie karstuma viļņi ir kļuvuši intensīvāki, biežāki un ilgāki.
Kā norāda Starpvaldību klimata pārmaiņu panelis (IPCC), Indija ir viena no valstīm, kuru klimata pārmaiņu krīze skars vissmagāk.
ASV Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) eksperti pauž viedokli: pat ja pasaulei izdosies būtiski samazināt oglekļa dioksīda emisijas, tādējādi ierobežojot vidējo globālās gaisa temperatūras pieaugumu, atsevišķi Indijas reģioni tik un tā kļūs tik karsti, ka cilvēku pastāvīga dzīvošana tajos būs apdraudēta.
“Karstuma viļņu nākotne rādās drūma pat ievērojama klimata pārmaiņu seku mazināšanas gadījumā un daudz drūmāka bez seku mazināšanas,” norāda MIY hidroloģijas un klimata profesors Elfatihs Eltahirs.
Karstuma viļņa iestāšanos Indijas valdība izsludina, ja gaisa temperatūra attiecīgajā reģionā divas dienas pēc kārtas par vismaz 4,5 grādiem pēc Celsija pārsniedz normālo līmeni.
Karstuma vilnis uzskatāms par smagu, ja gaisa temperatūra normālo līmeni divas dienas pēc kārtas pārsniedz par vismaz 6,4 grādiem.