Zināms, ka cilvēkam, kurš piekto reizi tāpat vien viesojas Viļņā, ir apnikuši visi Ģedimina pilskalni, Trīs Krustu kalni, katedrāles, Užupji, cepelīni jau sprūst kaklā, bet šakotis – vispār drudža murgos rādās. Tāpēc rodas grūti apspiežama vēlme izbaudīt pilsētas vietas, kas nav atzīmētas katrā tūrisma ceļvedī un var ļaut pilsētu skatīt vietējā mohikāņa acīm, uztverot tās patieso šarmu un neizskaistināto raksturu. Lūk, tieši tāpēc es devos uz Rasu kapsētu Viļņā, lai saostītos vēstures elpu, paklīstu pa neredzētiem kapiem un pie viena noliktu ziedus uz slavenā mākslinieka un komponista Mikaloja Konstantīna Čurļoņa kapa.
Viļņa ir viena no manām mīļākajām pilsētām, kurā esmu viesojies. Nedaudz mežonīgāka par betonā izlieto Rīgu, sirsnīgāka par vēso Tallinu, pieklājīgāka par lepno Prāgu un dvēselei tuvāka par urbāno Berlīni. Viļņā es allaž jūtos kā mājās, par spīti tam, ka jādzīvo hostelī un sarunā ar vietējiem jāatceras katram latviešu valodas vārdam pielikt galotni -as.
Viļņu es lēnām cenšos iepazīt līdz pašām saknēm, tāpēc arvien biežāk manos klejojumos pa to iekļūst arī pilsētas perifērā daļa. Reiz es pat iekāpu pirmajā pilsētas autobusā, kas gadījās priekšā, un pamatīgi izvizinājos pa Viļņas rajoniem, beigās nokļūstot teju meža viducī.
Dodoties uz Viļņu šoreiz, man bija divi galvenie mērķi – apmeklēt nesen atklāto Viļņas Modernās mākslas muzeju un paklīst pa senajiem Rasu kapiem. Muti ieplest lika abas vietas, tomēr šoreiz pastāstīšu par kapiem.
Rasu kapi (Rasų kapines) ir vecākie un zināmākie kapi Viļņā, un tajos apglabāti daudzi nozīmīgi cilvēki. Vairākos avotos rakstīts, ka tie izveidoti 1769. gadā, tomēr citi vēsturnieki uzskata, ka tas noticis 1796. gadā. Lai nu kā, iesvētīti šie kapi tika 1801. gada 24. aprīlī, bet divas dienas vēlāk tie zemes klēpī uzņēma pirmo nelaiķi. 20. gadsimtā Rasu kapos tika apglabāti daudzi poļi, to skaitā arī Polijas bijušā līdera Juzefa Pilsudska māte Marija un blakus viņai arī Pilsudska sirds. Kapos dus daudzi Lietuvā un pasaulē nozīmīgi cilvēki, no kuriem zināmākais, šķiet, būs izcilais lietuviešu gleznotājs un komponists Mikalojs Konstantīns Čurļonis.