Lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību ārpus Rīgas, Veselības ministrija plāno paplašināt mediķu loku, kas var saņemt finansiālu atbalstu, izvēloties strādāt reģionos. Valsts sekretāru sanāksmē šodien, 18.jūlijā, izsludināti grozījumi attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, portāls TVNET uzzināja ministrijā.
Kompensāciju par darbu reģionos varēs saņemt arī zobārsti
Izvēloties pārcelties strādāt ārpus Rīgas, ārstniecības personas var saņemt finansiālu atbalstu. Veselības ministrija šādu mehānismu izveidojusi ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu.
Tas nozīmē, ka ārstniecības persona, kura piekrīt strādāt ārpus galvaspilsētas vismaz piecus gadus, sniedzot valsts apmaksātus pakalpojumus, var saņemt vienreizēju pārcelšanās kompensāciju (arī par katru ģimenes locekli) un pirmos divus gadus arī finansiālu atbalstu, lai segtu dzīvošanas izdevumus. Piemēram, ārsts, kuram ir laulātais un divi bērni, kompensācijā par darbu ārpus Rīgas saņemtu 12,2 tūkstošus eiro.
Līdz šim ārstniecības personu interese bijusi liela, taču, lai ārpus Rīgas dzīvojošajiem iedzīvotājiem veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā zobārstniecība, būtu vēl pieejamāki, iecerēts paplašināt ārstniecības personu loku, kas var pieteikties atbalstam.
Plānots, ka kompensācijas par darbu reģionā varēs saņemt arī Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā un Valsts asinsdonoru centrā strādājoši mediķi, zobārsti, kas vēlas sniegt valsts zobārstniecības pakalpojumus reģionos, kā arī visās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas strādājošie ārsti, ārstu palīgi, fizioterapeiti, ergoterapeiti, māsas un māsu palīgi.
Piemēram, attiecībā uz zobārstniecību Veselības ministrija cer, ka šādā veidā izdotos vismaz uz pieciem gadiem piesaistīt zobārstus valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanai ārpus Rīgas, palīdzot risināt bērnu zobārstniecības pieejamības jautājumus reģionos.
Kopš 2018.gada 25. jūlija, kad tika noslēgta pirmā vienošanās, kopumā parakstīti 320 kompensācijas līgumi. Tas nozīmē, ka uz reģioniem devušās strādāt 320 ārstniecības personas, tostarp 49 ārsti, 45 māsas, 157 māsas palīgi un 60 ārsta palīgi. Vienlaikus mediķu interese nav zudusi, un Veselības ministrija arvien saņem jaunus pieteikumus. Līdz šim kompensācijās izmaksāti aptuveni 2,43 miljoni eiro, un visvairāk jauno speciālistu piesaistīts Vidzemē un Latgalē.
Šāda veida atbalsts ārstniecības personām, kuras ir gatavas doties strādāt ārpus Rīgas, būs pieejams līdz pat 2023.gada beigām.