Lielbritānijas valdība garantē, ka Lielbritānijā dzīvojošo citu Eiropas Savienības (ES), tostarp Latvijas, valstspiederīgo tiesības tiks ievērotas tā dēvētajā pārejas periodā, kas būs spēkā divus gadus pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES jeb “Brexit”. Šīs garantijas skar tiesības uzturēties Lielbritānijā, ārvalstu darbinieku tiesību aizsardzību, kā arī Lielbritānijā strādājošo cittautiešu ģimenes locekļu tiesības pievienoties saviem tuviniekiem Lielbritānijā. Tomēr tas, kāda būs reālā situācija pēc “Brexit”, joprojām ir ļoti neskaidrs jautājums.
Hronoloģija
Vārds “Brexit” mūsu ziņu dienaskārtībā ir tik sen, ka daudzi cilvēki jau varētu būt aizmirsuši visu notikumu hronoloģiju. Ir skaidrs vien tas, ka šo notikumu kontekstā izteiciens “aiziet angļu stilā” jau sen ir zaudējis savu sākotnējo nozīmi - “aiziet neatvadoties”.
“Brexit” referendums notika 2016.gada 23.jūnijā, un izstāšanos no ES tajā atbalstīja 52% britu, bet pret izstāšanos bija 48%.
Nākamajā dienā par savu atkāpšanos no amata paziņoja toreizējais Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons.
Kemerona vietā premjerministra amatā stājās Terēza Meja.
Par savu izstāšanos Lielbritānija Eiropas Savienību oficiāli informēja 2017.gada martā, savukārt 2018.gada februārī Eiropas Komisija publiskoja Lielbritānijas izstāšanās vienošanās projektu.
2018.gada oktobrī Londonā notika masveidīga iedzīvotāju protesta akcija pret “Brexit”.
Galerija: Pret “Brexit” vērsta demonstrācija Londonā 2018.gadā
Tālāk sekoja Lielbritānijas “Brexit” lietu ministru demisijas, ES samits, kurā tika spriests par nākotnes attiecībām ar Lielbritāniju, kā arī mēģinājumi panākt Mejas nomaiņu.
2019.gada 12.martā Lielbritānijas parlaments noraidīja Mejas valdības izstrādāto vienošanos aiziešanai no ES.
20.martā Meja vērsās ES ar lūgumu pārcelt “Brexit” no 29.marta uz 30.jūniju.