Pētījums publicēts ASV akadēmiskajā žurnālā "Proceeding of the National Academy of Sciences". Ar to var iepazīties šeit.
Krievijā un vairākās Eiropas valstīs 2017.gada rudenī tika fiksēta "ekstremāli augsta" rutēnija-106 koncentrācija, ko gan zinātnieki atzina par nekaitīgu.
Novembrī Krievijas meteoroloģiskais dienests atzina, ka laikā no 25.septembra līdz 1.oktobrim monitoringa stacijas Argajašā un Novogornijā esot fiksējušas rutēnija-106 klātbūtni. Viela esot konstatēta gaisa paraugos Krievijas dienvidos, un vēlāk noplūde esot sasniegusi "visas Eiropas valstis, sākot ar Itāliju un virzoties tālāk uz Eiropas ziemeļiem", sākot ar 29.septembri.
Augstākā radioaktīvās vielas koncentrācija fiksēta Aragajašā - ciemā Čeļabinskas reģionā Urālu kalnos. Tā 986 reizes pārsniegusi normu.
Jau tolaik "Greenpeace" aktīvisti norādīja uz netālu esošo "Majak" ķīmisko rūpnīcu, kurā tiek pārstrādāta kodoldegviela. Tomēr Krievija šo versiju stingri noraidīja. Krievijas izmeklētāji uzstāja, ka rūpnīcā "Majak" jau daudzus gadus neesot ražots rutēnijs-106, bet pie noplūdes vainoja atmosfērā sadegušu satelītu.
Tomēr Francijas kodoldrošības institūta IRSN zinātnieka Olivjē Masona vadītā gandrīz 70 zinātnieku komanda izslēdza iespēju, ka pie vainas varētu būt bijis satelīts. "Mērījumi liecina par lielāko vienreizēji radioaktīvo materiālu noplūdi no civilās pārstrādes rūpnīcas," norāda viens no pētījumā iesaistītajiem zinātniekiem - radioekologs Georgs Šteinhauzers no Hanoveres Universitātes.