Jaunais Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons ir publiski izteicies, ka Lielbritānija ir gatava izstāties no ES arī bez vienošanās. Vai šāds scenārijs tiešām var realizēties un vai no tā ciestu arī Latvijas ekonomika?
Kas ir noticis?
24. jūlijā par jauno Lielbritānijas premjerministru kļuva Lielbritānijas Konservatīvās partijas politiķis Boriss Džonsons. Viņš ir visvairāk pazīstams saistībā ar savu kvēlo aģitācijas kampaņu Lielbritānijas aiziešanai no «Brexit» pirms 2016. gada referenduma.
Džonsons jau ir solījis, ka «bez jebkādiem ja vai bet» īstenos Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības līdz 31. oktobrim un pierādīs, ka visi drūmo scenāriju paredzētāji par gaidāmajām valsts nedienām kļūdās. Viņš ir arī paziņojis, ka panāks jaunu vienošanos ar Eiropas Savienību, kurā tiks galā ar bijušās premjerministres Terēzas Mejas klupšanas akmeni – jautājumu par Īrijas robežas pagaidu risinājumu.
Būtiski ir tas, ka Džonsons ir arī draudējis: ja vienošanās ar Eiropas Savienību netiks panākta, tad Lielbritānija no Eiropas Savienības ir gatava izstāties arī bez vienošanās. Eiropas Savienības nostāja gan pagaidām ir palikusi nemainīga. Tā jau ir paspējusi paust stingru nostāju, ka vienošanās pārskatīta netiks.
Šīs nedēļas sākumā Boriss Džonsons bija arī vizītē Skotijā un tikās ar tās līderi – Nikolu Sterdženu. Džonsona vizītes galvenais mērķis bija panākt skotu atbalstu viņa īstenotajam «Brexit» procesam un aicināt eiropeiski noskaņotos skotus saglabāt Lielbritānijas vienotību pēc aiziešanas no Eiropas Savienības.