Uzņēmums “Memory Water” ražo tā dēvēto strukturēto ūdeni. Nesen TVNET jau rakstīja par to, ka savās reklāmās uzņēmums maldina patērētājus. Raksts izraisīja asu uzņēmuma vadītāja Jāņa Pļaviņa un “Memory Water” lietotāju reakciju. Lai saprastu, kas “Memory Water” argumentācijā ir no zinātnes un kas no pseidozinātnes, portāls TVNET uz sarunu raidījumā “Komforta zona” aicināja zinātniekus.
Sarunā piedalījās Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs un Rīgas Tehniskās universitātes Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadītājs Tālis Juhna.
Pilns raidījuma ieraksts pieejams šeit:
Pilns sarunas atreferējums:
Iļja Kozins (I.K.): Tīri teorētiski, vai ūdens var būt strukturēts?
Tālis Juhna (T.J.): Principā ūdens fizika kā nozare, protams, attīstās, un mēs aizvien vairāk izprotam ūdens uzbūvi. Un ko nozīmē strukturēts? Tas, protams, ir terminoloģijas jautājums. Mēs zinām ļoti daudz par ūdens uzbūvi, no kā tas sastāv. Zinām, kādos agregātstāvokļos ūdens atrodas. Un mēs zinām, ka mūsu izpratne par to, kā ūdens īpašības mainās, ir pietiekami laba, lai mēs varētu teikt – jā, ūdens uzvedību mēs zinām, izprotam.
Ko nozīmē strukturēts ūdens? Ja paskatāmies uz pētījumiem, kas ir zinātniskajā literatūrā, pārsvarā tas asociējas ar to, ka ūdenim noteiktos apstākļos var veidoties kaut kāda struktūra. Teiksim, ledus. Ledus attiecīgi ir kristāls. Ja mēs to saucam par struktūru, tad, protams, ledus ir strukturēts ūdens. Pilnīgi skaidrs.