Starp Kazahstānu, Afganistānu un Irānu atrodas "Centrālāzijas Ziemeļkoreja" - Turkmenistāna. Izolētā valsts pasaulei izrāda grezno, bet tukšo galvaspilsētas Ašgabatas centru un reklāmas rullīšus ar idilliskām ainām, kurās pa stepi traucas jātnieki tradicionālajos tērpos, bet Kaspijas jūras zilajos viļņos šūpojas jahtas. Tomēr aiz skaistās fasādes slēpjas smagi cilvēktiesību pārkāpumi, aktīvistu "pazušana" un piespiedu darbs, norāda organizācija "Human Rights Watch".
Šomēnes par "Turkmenistānas Lasvegasu" dēvētajā piejūras kūrortā Avazā tika aizvadīts pirmais Kaspijas Ekonomiskais forums. Turkmenistānas diktators Gurbanguli Berdimuhamedovs tajā uzņēma augsta ranga amatpersonas no Irānas, Krievijas, Azerbaidžānas un Kazahstānas.
Līdzīgi kā Ziemeļkoreja, Turkmenistāna ir lielā mērā no apkārtējās pasaules izolējusies valsts, ko komandē egomānisks diktators, bet stingrās mediju cenzūras dēļ par tās 5,85 miljonu iedzīvotāju dzīvi zināms ļoti maz.
2016.gadā Turkmenistānu apmeklēja vien 6000 cilvēku, norāda raidorganizācija CNN. Iegūt vīzu ir ārkārtīgi grūti. Tā kā ne par kādu tūrisma industriju nevar būt ne runas, krāšņais Avazas kūrorts lielāko gada daļu stāv tukšs.
Tuvojas sabrukums?
Turkmenistāna gadu desmitiem ilgi pārtikusi no valsts lielajiem dabasgāzes krājumiem. Taču pēdējos gados dabasgāzes cena ievērojami kritusies, līdz ar to arī Turkmenistānas režīmam nāksies pievilkt grožus. Britu domnīcas "The Foreign Policy Centre" aplēses liecina, ka "Centrālāzijas Ziemeļkoreja" ir uz sabrukuma robežas.
"Valsts uzturētajos veikalos nepietiek pārtikas, tāpēc cilvēkiem katru rītu stundām ilgi jāstāv rindā, lai varētu nopirkt tādus vienkāršus produktus kā milti, maize un cukurs," saka Ruslans Mjatijevs, kurš no Nīderlandes vada neatkarīgo ziņu portālu "Turkmen.news". Informāciju viņš iegūst no vietējiem iedzīvotājiem, ar kuriem nodibinājis kontaktus.