Kā norāda B. Kalniņa, daudzi namīpašnieki aktīvi izmanto šo programmu, jo atzinuši, ka ar domes piešķirto līdzfinansējumu un nodokļa atlaidēm, kas pēcāk pienākas par fasādes renovāciju un apgaismojuma izveidi, visas izmaksas var nosegt piecu gadu laikā.
Lai uzturētu pilsētu skaistu un motivētu namīpašniekus rūpēties par savu īpašumu, pašvaldībai ir ne tikai „burkāni”, ar ko tos iekārdināt, bet arī „pātaga” negodprātīgajiem: t.s. „graustu nodoklis”, kad tiek piemērots dubultliels nekustamā īpašuma nodoklis - 3% no kadastrālās vērtības - par īpašuma degradāciju un neuzturēšanu.
Baltic Sotheby`s International Realty nekustamā īpašuma pārvaldības pakalpojuma pārstāve Baiba Kalniņa atzīst, ka nodokļa atlaižu noformēšanas process Rīgas pašvaldībā ir pietiekoši vienkāršs, bet daudzi cilvēki izvēlas to nedarīt.
„Svarīgi zināt: ja vēlaties pretendēt uz nekustamā īpašuma nodokļa atlaidēm, tās būs jāpiesaka katru gadu, jo netiek automātiski pagarinātas.
Arī valsts aizsardzības kultūras pieminekļa statusā esošo ēku īpašniekiem jāseko līdzi, vai 3 gadus derīgā izziņa nenoveco. Lai gan visu dokumentu sagatavošanas un iesniegšanas procedūras pašvaldībā ir maksimāli atvieglotas un ir paveicamas katram pašam, dažkārt vienkāršāk, laiku ekonomējot, šo procesu uzticēt zinošiem speciālistiem. Mēs sniedzam šādu pakalpojumu – īpašuma pārvaldība - un izdarām visas formalitātes īpašnieka vietā. Pārzinot visu šo procedūru, kā arī mūsu pieredze un zināšanas var garantēt, ka visi dokumenti būs korekti noformēti, nebūs nekādu aizķeršanos un nebūs tos atkal jāpapildina. Mēs regulāri monitorējam situāciju, sekojam līdzi reālajam nama statusam, un galvenais ieguvums īpašniekam ir laika ekonomija, jo tam vairs nav jānodarbojas ar visām formalitātēm un jāpārzina visa nodokļu piemērošanas kārtība no A līdz Z,” saka B. Kalniņa. Viņa atminas arī gadījumu, kad vairākām ēkām Mežaparkā tika sakārtots kultūras pieminekļa statuss, jo vairāki īpašnieki gribēja pie savas mājas kultūras pieminekļa statusa zīmi, jo uzskatīja, ka šāds statuss palielina viņu ēku vērtību.
Kalniņa vērš uzmanību, ka šī tēma ir aktuāla ne tikai tāpēc, ka līdz 1. oktobrim pieteikumi Būvvaldē jāiesniedz kultūras pieminekļa statusa ēku īpašniekiem atvieglojumu saņemšanai
(citu statusu, t.sk., personu kategorijām, pašvaldībā iesniegums jāiesniedz līdz 15.decembrim), bet arī tāpēc, ka joprojām nav skaidrības, kad tieši (no 2020. vai 2021. gada) tiks piemērotas jaunās kadastrālās vērtības, kas cels daudzu īpašumu kadastrālo vērtību un līdz ar to – nodokļa apmēru. „Tādēļ atvieglojumi būs īpaši aktuāli,” piebilst speciāliste.