ASV ieroču pārdošana Saūda Arābijai turpina būt par plaši apspriestu tēmu mediju telpā. Neskatoties uz milzīgajiem civiliedzīvotāju upuriem Jemenā, Vašingtona ir gatava pievērt acis un tirgot Rijādai milzīgu daudzumu nāves instrumentu. Kāpēc mēs varam ko tādu novērot un vai situācija pakāpeniski varētu uzlaboties?
Kas ir noticis?
ASV prezidents Donalds Tramps jau ilgu laiku cīkstās ar kongresu par nepieciešamību pārdot ieročus Persijas līča reģiona lielvalstij – Saūda Arābijai. Vēl jūlija vidū ASV Kongresa augšpalātā un apakšpalātā tika pieņemtas trīs rezolūcijas, ar kurām tika mēģināts bloķēt ASV ieroču pārdošanu Saūda Arābijai, Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Jordānijai, tomēr Tramps šīm rezolūcijām uzlika veto. Kongress šim Trampa gājienam mēģināja atbildēt ar balsojumu, kurš ļautu minēto veto apiet, taču šis mēģinājums izrādījās veltīgs un augusta sākumā Kongresa pārstāvji devās augusta brīvdienās bez jūtamiem panākumiem. Ieroču pārdošanas Saūda Arābijai kritiķi Kongresā gan ir pateikuši, ka padoties tie negrasās un pie šiem jautājumiem atgriezīsies vēlāk. Paredzētais ASV un to sabiedroto darījums iekļauj tūkstošiem precīzi vadāmu munīcijas šāviņu, citas bumbas un munīciju, kā arī lidmašīnu tehnisko apkopi.
Jāvērš uzmanība uz to, ka Saūda Arābija un citas Persijas līča valstis ir vienas no lielākajām ASV ieroču pircējām pasaulē. Pamatojoties uz Stokholmas Starptautiskā Miera izpētes institūta (SIPRI) datiem, laika posmā no 2013. līdz 2017. gadam aptuveni viena piektā daļa no ASV pasaules tirgū esošajiem ieročiem tika pārdoti tieši Saūda Arābijai.