Pastāv uzskats, ka ārstniecības augus drīkst vākt tikai līdz Jāņiem, tomēr šis apgalvojums ir nepatiess – aktīva ārstniecības augu vākšanas sezona turpinās visas vasaras garumā un iestiepjas pat rudens mēnešos. Kādus ārstniecības augus vēl var paspēt savākt un kur tos meklēt, stāsta farmaceite un ārstniecības augu ekskursiju vadītāja LU Botāniskajā dārzā, Anita Liberte.
Lai gan vasara drīz beigsies un tā vien šķiet, ka augu vākšanas laiks ir nokavēts un tiem, kas vēl nav paspējuši piepildīt zāļu skapīti ar labumiem, nāksies sadzīvot ar aptieku tējām, dažus augus vēl var paspēt ievākt.
Daži no ārstniecības augiem, ko iespējams vākt šobrīd:
Vasaras pilnbrieda pļavās un tīrumos baltiem ziediem zied parastais pelašķis (Achillea millefolium L.). Saulainā dienā var ievākt šī auga lakstus vai ziedus. Pelašķis ir daudziem pazīstams augs - visbiežāk šo augu vāc un kaltē tējām. Pelašķu tējai piemīt visai rūgta, bet patīkama garša, kas uzlabo apetīti, novērš gremošanas traucējumus, kā arī tā var mazināt asiņošanu. Tāpat pelašķu uzlējumi vai pat paša auga lapas var noderēt ādas bojājumu dziedināšanai. Lai apturētu brūču asiņošanu, vajag pelašķa lapiņu saberzt plaukstās, uzlikt uz asiņojošās vietas un apsiet ar apsēju.
Atdzesētu pelašķu uzlējumu var izmantot kā sejas toniku - pelašķu sastāvā ir salicilskābe, kas palīdz cīnīties pret pinnēm un izsitumiem, kā arī mazina to radītos iekaisumus. Pelašķu uzlējumus var droši arī izmantot matu skalošanai - pelašķi padarīs matus mīkstākus un biezākus, bet vīriešiem šāds uzlējums var būt kā līdzeklis pret matu izkrišanu.