Latvijā ir aptuveni pustūkstotis upju un ezeru salu, tomēr Ungurpils dzirnavezers var lepoties ar visai unikālu parādību - tajā atrodas salas, kas peld! TVNET rubrikas "Atklāj Latviju" ietvaros devās uz Vidzemi, Alojas novadu, lai pārliecinātos savām acīm, vai šis process ir novērojams joprojām.
Nedaudz par pašu ezeru. Ungurpils dzirnavezers radies pirms vairākiem gadsimtiem. Tiesa, tas nav dabisks ezers, bet gan ūdenskrātuve, kad ar zemes valni tika aizšķērsots Joglas upes tecējums un uzceltas dzirnavas.
Ezers ir unikāls peldošo salu dēļ. Ir divu veidu peldošās salas – tādas, ko stiprs vējš atrauj no krasta un aizpūš pa ezeru. Un otras - kas paceļas no gultnes. Ungurpils dzirnavezera salu rašanās ir izskaidrojama ar kūdras masīvu pacelšanos no appludinātās upes gultnes. Dzirnavezers ar peldošajām salām ir attēlots jau kādā 1798. gadā izdotā kartē.
Zināms, ka pirms aptuveni 50 gadiem šādu salu bijis divpadsmit, un lielākā no tām 0,5 hektārus liela. Kopējā salu platība ir trīs hektāri, tomēr lielākā daļa no tām ir pieaugušas pie krastiem.
Divas, vēja dzītas, pārvietojas joprojām.
Piemērotākais laiks šīs unikālās parādības vērošanai ir pavasaris, palu laiks, vai vasaras izskaņa, kad vējš sāk pieņemties spēkā.
Arī mēs devāmies 130 km garajā ceļā no Rīgas uz Ungurpili kādā drēgnā un vējainā vasaras dienā, cerot, ka izdosies redzēt kaut vienu peldošu salu.