Jau šo piektdien Baltijas ceļš svinēs 30 gadu jubileju – šī unikālā akcija pārsteidza pasauli un demonstrēja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju vēlmi atbrīvoties no padomju okupācijas. Baltijas ceļš pulcēja teju divus miljonus dalībnieku no šīm trim kaimiņu republikām. Tautas patriotiskumu bieži vien stiprināja tieši mūzika un dziesmas. Latvijā par Baltijas ceļa “muzikālo fonu” var nodēvēt Igo dziesmas. Latviešu pārliecību kāpināja gan bezbailīgais priekšnesums rokoperā “Lāčplēsis”, gan paša rakstītie skaņdarbi. Sarunā ar TVNET Igo atklāja, kādas emocijas un atmiņas raisa Baltijas ceļš, “Lāčplēsis” un Atmodas laiks.
Šogad aprit 30 gadi, kopš norisinājās Baltijas ceļš. Kādas emocijas tev pašam raisīja šis notikums? Vai pats tajā piedalījies?
Man nav personīgas pieredzes, stāvot Baltijas ceļā. Tanī laikā koncertējām ar grupu «Remix» ārpus Latvijas un Baltijas ceļa laikā nebiju dzimtenē. Taču šo un citus daudzus notikumus mēs līdzpārdzīvojām, neatrodoties Latvijā.
Tieši gadu pirms Baltijas ceļa notika rokoperas «Lāčplēsis» pirmizrāde. Vai, tavuprāt, rokopera bija kā grūdiens šā notikuma kontekstā?
Rokoperai bija liela ietekme tādā garīgā un patriotismu stiprinošā līmenī – tas ir absolūti nenoliedzami. Es domāju, ka tas deva drosmi un bija paraugs tam, ka cilvēki var saliedēties, gan rokoperas izrādes laikā, gan arī uz ielām dziedāt ne tikai «Pūt, vējiņi», bet Latvijas himnu. Tas noteikti bija apliecinājums tautas vienotībai un kopībai tajā laikā. Taču šaubos, vai tas varētu būt vienīgais iegansts Baltijas ceļam, jo pastāvēja ārkārtīgi daudz citu iemeslu, kādēļ vispār kaut kas sāka notikt.
«Lāčplēsis» bija kā zobrats, kas darbojās visā šajā mehānismā.