Ilze Bērziņa ir pensionēta vēstures skolotāja no Jūrmalas. Sieviete ar ģimeni dzīvo priežu ieskautajā Pumpuru mikrorajonā. 20. gadsimta nogalē Ilze, kas tobrīd bija Majoru pamatskolas direktore, iestājās Latvijas Tautas frontē (LTF) un kļuva par LTF Jūrmalas nodaļas deputāti. Arī viņa bija viena no apmēram 2 miljoniem cilvēku, kas 1989. gada 23. augustā piedalījās Baltijas ceļā - akcijā, ar ko Baltijas valstu tautas parādīja stipro vēlmi atgūt savu neatkarību. Šis ir Ilzes stāsts.
Ilzes Bērziņas Baltijas ceļa monologs:
Kas es esmu?
Pēc būtības es esmu skolotāja, pedagoģe. Bet šobrīd otro gadu jau esmu pensionāre. Strādāju Majoru pamatskolā no 1986. gada. Tieši kā skolas direktore. Jo pirms tam strādāju Rīgā, bet mani uzaicināja Jūrmalā, nu, tā kā man bija trīs bērni un vēl maza meitiņa, tad es sāku strādāt šeit, tuvāk savām mājām.
Kas ir Baltijas ceļš?
Baltijas ceļš ir kaut kas vienreizējs, es domāju. Tas bija kaut kas fantastisks, ko ļoti grūti šodien, man liekas, aptvert un arī mūsdienu cilvēkiem saprast, tāpēc ka tajā laikā tā situācija bija diezgan nedroša. Un mēs bijām Latvijas Tautas frontes deputāti. Es pati biju deputāte toreiz Jūrmalā. Un mēs devāmies uz Baltijas ceļu. Tas bija diezgan sarežģīti. Daži pat varbūt baidījās, lai gan mūsu skolā bija daudz Tautas frontes biedru. Bet mēs nolēmām doties pat ar visām ģimenēm.
Ko darīju toreiz?
1989. gada 23. augusts. Pirms tam mums bija notikusi Jūrmalas Tautas frontes sanāksme, kurā mums bija uzdots konkrēts uzdevums: kur jādodas mūsu grupai no Majoru skolas. Un šajā dienā mēs vispirms devāmies uz skolu, jo mums bija sarunātas mašīnas (toreiz jau nebija privātās mašīnas daudziem), un mēs sarunājām, kā varēsim braukt. Es braucu kopā ar savu dzīvesbiedru Ivaru un abiem dēliem – Mārtiņu un Kasparu vienā mašīnā.