Tieši pirms trīsdesmit gadiem (1989. gada 23. augustā) plkst 19:00 Igaunijas, Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji sadevās rokās, veidojot cilvēku ķēdi no Tallinas caur Rīgu līdz Viļņai. "Baltijas ceļš" jeb nevardarbīgās pretošanās simbols sevī glabā gandrīz divu miljonu cilvēku atmiņas un sajūtas par šīm piecpadsmit minūtēm, par kurām varam lasīt TVNET rubrikā "Baltijas ceļš". Tomēr ir vēl kas interesants un nozīmīgs, kas savu nostāju atklāj bez vārdiem. Jā, tā ir tā laika mode un apģērbs. Ieskatīsimies "Baltijas ceļa" skapī!
Daiņa Īvāna slavenais džemperis bez auseklīšiem: izskatījos kā robežstabs
Kad runājam par tautas atmodas līdera Daiņa Īvāna slaveno džemperi, prātā nāk adījums ar auseklīšu rindu ap krūtīm, kuru sākotnēji muzejā nemaz neredzam. Kur gan palicis slavenais Īvāna auseklīšu džemperis? Vai ticis kodēm par barību? "Mieru, tikai mieru, ar džemperi viss ir kārtībā - tas tagad tikai atrodas restaurācijā," smejas muzeja darbiniece. "Džemperis drīz būs savā vietā, un to atkal varēs aplūkot tuvumā." Šobrīd auseklīšu džemperis ir ne vien atputekļots, bet arī ticis sasaldēts - tas, lai iznīdētu kukaiņu risku. Par spīti tam, ka Dainis šo džemperi cītīgi valkājis, apģērbs ir labā stāvoklī un trofeja dzīvos vēl ilgi.
Tomēr, kā izrādās, tas nav vienīgais slavenais džemperis, kas saistās ar atmodas laiku. Ir vēl kāds apģērbs, kas bija mugurā Dainim, kad viņš stalti stāvēja "Baltijas ceļā". "Dainis pats stāvēja uz Latvijas-Igaunijas robežas. Viņš vienmēr atmiņās stāsta, ka savā baltajā džemperī ar ģerboni izskatījies kā robežstabs, kam viena kāja Latvijā un otra Igaunijā. Viņu gan priecēja arī fakts, ka pie vienas rokas bijusi latviete, bet otras - igauņu meitene," smaidot stāsta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja darbiniece Anna.