Latvijas Valsts prezidents Egils Levits bija viens no apmēram 2 miljoniem Baltijas valstu iedzīvotāju, kas 1989. gada 23. augustā piedalījās Baltijas ceļā – akcijā, ar ko Baltijas valstu tautas parādīja vēlmi atjaunot savu neatkarību no PSRS. Raidījumā “Komforta zona” ar prezidentu runājām par tās dienas notikumiem viņa dzīvē, par Baltijas ceļa nozīmi mūsdienās un vienotības sajūtu pēc šīs akcijas.
Pilns intervijas ieraksts pieejams šeit:
Kas ir Baltijas ceļš?
Baltijas ceļš ir triju Baltijas tautu demonstrācija.
Ļoti nozīmīga un jaudīga demonstrācija, kuras laikā Baltijas tautas teica: “Mēs gribam atpakaļ savas valstis, mēs gribam atjaunot savu valstu neatkarību.”
Tā ir ārkārtīgi neparasta situācija pasaulē, ka liela daļa no valsts iedzīvotājiem sapulcējas fiziski kopā un veido kādu formāciju, šajā gadījumā - ķēdi, lai ar savu stāvēšanu šajā Baltijas ceļā teiktu: “Dodiet mums atpakaļ mūsu valsti,” jeb precīzāk - “mēs ņemam mūsu valsti atpakaļ! Mēs neprasām, vai jūs mums to vēlaties vai nevēlaties dot. Mēs ņemam mūsu valsti atpakaļ, mēs gribam mūsu neatkarību.”
Šajā ziņā visas trīs Baltijas valstu tautas bija vienotas. Baltijas ceļš katrā ziņā nodemonstrēja pašiem Baltijas valstu iedzīvotājiem, Padomju Savienības vadītājiem, Eiropai un pasaulei: “Šī ir mūsu griba, un mēs darīsim visu, lai šo gribu īstenotu.”
Jūs ieminējāties, ka Baltijas tautas tajā laikā bija vienotas. Mūsdienās bieži var dzirdēt viedokli, ka šī vienotība, gadiem ejot, ir pagaisusi. Ir arī dažādi politiķu izteikumi publiskajā telpā, piemēram, Lietuvas premjera izteikumi. Kā, jūsuprāt, ir: vai tā vienotība tiešām ir pagaisusi vai tomēr nav?