Ārstu biedrība komentē ieceri aizliegt lietot alkoholu līdz 21 gada vecumam (31)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Sputnik/Scanpix

Valsts īstenotajā politikā uzsvaram jābūt ne tikai uz alkohola lietošanu ierobežojošu normu ieviešanu, bet arī uz darbībām, lai šie ierobežojumi tiktu ievēroti un kontrolēti dzīvē, šādu viedokli pauda Latvijas Ārstu biedrības pārstāve Sendija Burka-Šaicanova.

Burka-Šaicanova norādīja, ka saskaņā ar pētījumiem vairākums nepilngadīgo viegli var iegādāties alkoholiskos dzērienus, pat neskatoties uz liegumu tos pārdot personām līdz 18 gadu vecumam. Šā iemesla dēļ LĀB nav pārliecināta, ka, palielinot vecumu, no kura var iegādāties un lietot alkoholu, kaut kas mainīsies, ja nekas nemainīsies normu piemērošanā.

Pēc Burkas-Šaicanovas teiktā, drīzāk būtu jāiestājas par to, lai alkoholiskos dzērienus varētu iegādāties tikai specializētajos vai īpašos veikalos, kuri arī īpaši tiktu uzraudzīti. Alkoholu nevajadzētu tirgot degvielas uzpildes stacijās, pat ne laukos, piebilda LĀB pārstāve.

TVNET jau ziņoja, ka sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti 10 000 parakstu par aizliegumu iegādāties un lietot alkoholiskos dzērienus personām līdz 21 gada vecumam.

Iniciatīvas pārstāvis Raivis Ieviņš piedāvā aizliegt pārdot alkoholiskos dzērienus, iesaistīt to lietošanā vai tos nodot rīcībā personai, kas nav sasniegusi 21 gada vecumu. Par šo aizliegumu neievērošanu būtu nepieciešams sodīt atbilstoši likumdošanai, kas līdz šim ir attiecināta uz personām līdz 18 gadu vecumam, viņš uzskata. Papildus būtu nepieciešams paredzēt administratīvo atbildību arī pašiem alkohola lietotājiem vecumā līdz 21 gadam.

Iniciatīvā teikts, ka zinātniskie pētījumi atklāj, ka cilvēka smadzenes attīstās līdz 23 un pat 25 gadu vecumam. "Šajā vecumā smadzenēm radītie alkohola bojājumi ir daudz nozīmīgāki nekā pieaugušiem cilvēkiem, turklāt vēl nenobriedušo smadzeņu dēļ jauniešiem ir krietni lielāks risks nonākt alkohola atkarībā," raksta Ieviņš.

Šo divu iemeslu dēļ alkohola lietošana būtu īpaši nevēlama personām līdz 25 gadu vecumam, uzskata iniciatīvas autors. Viņaprāt, limita palielināšana no 18 līdz 25 gadiem gan ir pārāk plašs diapazons un lielākajai sabiedrības daļai tas šķistu nepieņemami - jo īpaši alkohola industrijai.

Šo likuma grozījumu ietekmē arī nepilngadīgie būs vairāk pasargāti, pārliecināts idejas autors. Augstāks vecuma limits alkohola iegādei neļaus pārdevējiem aizbildināties, ka pircējs ir izskatījies pilngadīgs, viņš pauda.

Alkohola radīto seku (slimību, traumu un atkarības) ārstēšana valstij ir ekonomiski neizdevīga, norādīts iniciatīvas pieteikumā. Balstoties uz Eiropas Savienības datiem, Latvija gadā iztērē vairākus simtus miljonu eiro alkohola radīto seku likvidācijai.

"Mūsu valstij ir vajadzīgi spēcīgi un veseli jaunieši, kas spējīgi ar samaksātajiem nodokļiem papildināt valsts budžetu, nevis to tukšo alkohola seku likvidācijai. Šie likumu grozījumi ir solis uz veselu, pārtikušu un laimīgu sabiedrību," pauda Ieviņš.

10 000 parakstu savākšana sniedz iespēju iniciatīvu iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu