Annai Amato bija divi gadi, kad viņa ar saviem vecākiem pirms 55 gadiem no Itālijas pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Kopš tā laika Anna ir dzīvojusi Lielbritānijā, tur apmeklējusi skolu un universitāti, strādājusi dažādus darbus un maksājusi nodokļus. Viņa visu Lielbritānijā pavadīto laiku ir nodzīvojusi Anglijas pilsētā Bristolē, viņas vīrs ir Lielbritānijas pilsonis un abi viņas bērni ir Lielbritānijas pilsoņi, ziņo aģentūra “Reuters”.
Līdzīgi kā tūkstoši citu Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņu, kuri Lielbritānijā dzīvojuši gadu desmitiem un uzskata to par savām mājām, arī Amato domāja, ka viņa būs ieguvusi likumīgas tiesības palikt Lielbritānijā uz pastāvīgu dzīvi.
Tomēr Lielbritānijas valdība, izrādās, ir citās domās. Lielbritānijas Iekšlietu ministrija pagājušajā gadā noraidīja Amato pieteikumu uz pastāvīgās iedzīvotājas statusu, norādot, ka sievietei neesot pietiekami daudz pierādījumu, ka viņa valstī uzturējusies ilgstoši.
Annu šis paziņojums satrieca.
“Tu esi savā valstī, tā ir demokrātija, bet pēkšņi, pēc visiem šiem gadiem, tev tiek paziņots, ka neviens nezina, kas ar tevi notiks. Kur es tagad iešu? Tas ir ļoti, ļoti biedējoši,” norāda 57 gadus vecā sieviete.
Amato ir viena no tūkstošiem citu ES valstu pilsoņu, kam 31.oktobrī gaidāmā “Brexit” kontekstā liegtas tiesības uz beztermiņa uzturēšanos valstī.
Lielbritānijas dalība ES citu valstu pilsoņiem gadu desmitiem ilgi garantēja tiesības dzīvot un strādāt šajā valstī. Tomēr tagad, Lielbritānijai gatavojoties pēc 46 gadu dalības ES pamest, citu ES valstu pilsoņiem ir jāpiesakās uz jaunu juridisko statusu, kas ļaus viņiem valstī palikt arī pēc “Brexit”.