23. augustā atzīmējām 80 gadus kopš Staļina-Hitlera pakta un 30 gadus kopš Baltijas ceļa. Tajā pašā dienā tika publicēts Margaritas Zavadskas un Alekseja Giļova raksts ar zīmīgu virsrakstu «Meli kā Krievijas varas balsts», kurā tika norādīts, ka autoritārisms balstās uz trim pīlāriem – ekonomisko labklājību, bailēm un meliem (1). Krievijas iedzīvotāju labklājība ir relatīvs lielums; augstās naftas cenas ir bijis izšķirošs faktors, lai Putins saglabātu varu. Bailes ir vispirms jau pašiem varas pārstāvjiem, un viņi vēlas, lai Nacionālā gvarde ar steku palīdzību tās iedvestu arī domājošajai Krievijas sabiedrības daļai. Savukārt trešais pīlārs – meli - vienmēr ir autoritārisma neatņemama sastāvdaļa, jo «nacionālā līdera» kults nevar pastāvēt, ja vadoņa tēls netiek nepārtraukti izskaistināts. Turklāt katru dienu jāmelo medijos par situāciju savā valstī un ārzemēs. Kremļa saimnieks ir noteicis arī melot par vēsturi, lai leģitimētu varu un attaisnotu agresiju pret savu un apkārtējām tautām.
1939. gads un Putina atklāsmes
2009. gadā mēģinot uzlabot attiecības ar Poliju, V. Putins rakstīja: «Bez jebkādām šaubām var ar pilnu pārliecību nosodīt 1939. gada augustā noslēgto Molotova-Ribentropa paktu».2 2014. gadā kādā sēdē Putins par to pašu notikumu teica: «Bet kas tur slikts?»3 Uzrunājot medijus pēc tikšanās ar Angelu Merkeli 2015. gadā, Krievijas prezidents teica, ka pakts tika noslēgts, lai vairotu PSRS drošību.4 Savas valdīšanas sākumā Putins atsaucās uz PSRS Tautas deputātu kongresā 1989. gadā pausto pakta nosodījumu, bet ar laiku mainīja vērtējumu par labu līguma attaisnošanai. Šā gada 20. augustā Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, atklājot izstādi «1939. gads. Otrā pasaules kara sākums», teica, ka pakta noslēgšana starp PSRS un Vāciju esot bijusi apstākļu uzspiesta.5
Lavrovs pavēstīja, ka vēstures falsifikācija Rietumos notiekot ar mērķi nomelnot mūsdienu Krieviju kā PSRS turpinātāju (prodolžiteļ).
Te var piekrist teikuma otrajai daļai, par to, ka Krievija jeb precīzāk Putina autoritārais režīms, daudzējādā ziņā ir PSRS varas īstenošanas prakses turpinājums. Un tieši tāpēc Putins & Co nevar atļauties runāt visu patiesību par PSRS, jo tad nāktos apsūdzēt pašiem sevi arī mūsdienās.