Latvijas Republikas Satversmes 99. pants nosaka, ka baznīca ir atdalīta no valsts. Tomēr šovasar notikušās kratīšanas vairākos katoļu dievnamos un Saeimas ieviestais ierobežojums attiecībā uz to, kurš drīkst būt Latvijas Pareizticīgās baznīcas vadībā, liek domāt, vai tiešām baznīca ir nošķirta no valsts. Šie un citi saistītie jautājumi tika apspriesti raidījuma “Komforta zona” jaunākajā izlaidumā.
Raidījumā piedalījās: Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sekretāre Dagmāra Beitnere-Le Galla (JKP), Latvijas Juristu apvienības valdes loceklis Armands Logins un Siguldas katoļu draudzes prāvests Rihards Rasnacis.
Pilns sarunas transkripts:
Iļja Kozins (I.K.): Nesen internetā es izlasīju, Armand, jūsu kolēģa Kristapa Zariņa viedokli par tēmu, vai baznīca ir vai nav atdalīta no valsts, un viņš rakstīja tā:
“Valsts un baznīcas attiecībās galvenajiem pamatprincipiem ir jāpaliek nemainīgiem, un tikai īpašos gadījumos, piemēram, kad uz svaru kausiem ir valsts drošība, varētu būt pieļaujami izņēmumi.” Ko jūs par to domājat? Vai tiešām ir šie izņēmumi pieļaujami?
Armands Logins (A.L.): Es uzskatu, ka valstij un baznīcai ir jāpaliek tādā juridiskajā formātā, kāds ir uz šo brīdi. Un, ja ir nepieciešamība kaut ko mainīt no juridiskā regulējuma viedokļa, no valsts viedokļa, nosakot kaut kādus papildu uzdevumus vai pienākumus, tad tas droši vien nebūtu vienpersoniski izlemjams vai nu no likumdevēja varas, vai šajā gadījumā [būtu atkarīgs no] baznīcas striktas nostājas. Tas drīzāk ir sabiedrības viedoklis, jābūt diskusijām.