“Es biju pilnībā sagrauts. Biju nobijies. Nekad manā dzīvē man nav bijusi tāda nauda, lai spētu samaksāt sodu par pārkāpumiem, ko uzskaitījuši “PepsiCo” pārstāvji,” sacīja Patels. 46 gadus vecajam zemniekam ir ģimene, kurā aug divi bērni, un viņš nopelna aptuveni 3000 eiro gadā.
Tiesas process pret Patelu sākts tāpēc, ka viņa laukā atrasti augam kartupeļi, uz kuriem īpašumtiesības pieder “PepsiCo”. Kā norāda Patela advokāts, “PepsiCo” par Patela laukā augošajiem kartupeļiem uzzinājusi, izmantojot privātdetektīvus, kuri arī ir nodrošinājuši visu nepieciešamo informāciju.
“Viņi uzņēma slepenus videomateriālus, kā arī no lauka savāca paraugus. Pēc tam jau sekoja vēršanās tiesā pret Patelu,” sacīja advokāts Jadniks.
Šis gadījums ir kārtējais piemērs tam, kas notiek pasaulē – globāli zināmās kompānijas piesaka īpašumtiesības uz kādiem konkrētiem augiem vai to ģenētisko materiālu.
“Resursi, ko gadsimtiem ilgi cilvēce ir izmantojusi pārtikas rūpniecībā, tagad kļūst par privatizācijas objektu,” sacīja pētniece Judita Dīsberga.
Pirmo reizi ideja par īpašumtiesībām uz konkrētu augu vai ģenētisko materiālu izskanēja ASV pagājušā gadsimta 1980. gados, un drīz pēc tam Rietumvalstis arī sāka sekot Savienoto Valstu piemēram. Piemēram, 1990. gadā uzņēmumi bija noteikuši īpašumtiesības uz 120 augu šķirnēm, bet šodien šis skaitlis ir sasniedzis jau 12 tūkstošus, no kuriem 3500 augi ir reģistrēti Eiropā.
Nosakot īpašumtiesības uz konkrētu augu vai tā īpašībām, tiesību īpašniekam ir ekskluzīvas tiesības audzēt, pavairot un pārdot konkrēto produktu. Tas savukārt aizliedz zemniekiem konkrētās šķirnes augus sēt, audzēt vai arī novākt to ražu bez īpašas atļaujas.